Nowa ordynacja ułatwi życie podatnikowi? Miażdżąca odpowiedź

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowa ordynacja ułatwi życie podatnikowi? Miażdżąca odpowiedź
Ordynacja podatkowa jest zbyt skomplikowana - w tym punkcie zgadzają się zarówno podatnicy, jak i ustawodawcy. Jednak co do propozycji zmian zdania są rozbieżne Foto: Glow Images/East News

Uproszczenie procedur podatkowych i uszczelnienie poboru podatków zakłada projekt noweli ordynacji podatkowej, którym w czerwcu zajmował się Sejm. Pakiet propozycji miażdżąco skrytykowali jednak słuchacze Trójki.

Posłuchaj

Kuba Strzyczkowski i jego goście omawiają propozycje zmian w ordynacji podatkowej (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Poseł PO Michał Jaros podkreślał w Trójce, że prowadził działalność gospodarczą i zna problemy podatników. Według niego kluczową sprawą jest wprowadzenie w życie propozycji prezydenta Bronisława Komorowskiego dotyczącej rozpatrywania wątpliwości na korzyść podatnika. - Interes państwa też musi być zabezpieczony. Urzędnik musi mieć odpowiednie narzędzia służące ściąganiu podatków. Ale ja nie szedłbym zbyt ostro z propozycjami w tej kwestii - przyznał polityk.

Tymczasem wielu ekspertów ocenia, że skarbówce (w myśl nowych przepisów) będzie łatwiej kontrolować i karać podatnika. Urzędnicy, w ramach zwykłego wezwania, będą mogli zażądać dokumentów firmowych. Urząd nie będzie musiał wszczynać w tym celu kontroli skarbowej. Michał Jaros odniósł się do tych zarzutów, komentując też m.in. propozycję tzw. zabezpieczenia majątku podatnika w przypadku wszczęcia postępowania.

Radca prawny Michał Roszkowski, krytykując propozycje, przyznał, że postępowanie administracji państwowej w pewnym sensie go nie dziwi. - Urzędnicy próbują uzyskać efektywność, której się od nich oczekuje. Robią, co mogą. Problem jest taki, że ta efektywność dzieje się kosztem praw i gwarancji podatników - powiedział. Gość Trójki mówił też m.in. o "patologii w proponowanych zmianach". Jako przykład wskazał możliwości kontrolowania podatnika przez dowolny urząd skarbowy, nawet z drugiego krańca Polski.  Michał Roszkowski tłumaczył czym jego zdaniem grożą takie zmiany.

Propozycje nowelizacji prawa podatkowego bardzo ostro krytykowali słuchacze. O ich opinii dobitnie świadczą też wyniki trwającej w trakcie audycji sondy, które publikujemy można poniżej.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Michał Jaros (poseł PO, zastępca przewodniczącego sejmowej Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego, poseł sejmowej Komisji Finansów Publicznych), Michał Roszkowski (radca prawny z kancelarii Accreo), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Maria Zuba (posłanka PiS, członkini sejmowej Komisji Finansów Publicznych), Mariusz Korzeb (Pracodawcy RP), Piotr Kuczyński (główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion)
Data emisji: 17.06.2015
Godzina emisji: 12.05

ei/iwo

Polecane