Annette Wieviorka i analiza machiny śmierci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Annette Wieviorka i analiza machiny śmierci
Auschwitz był największym z nazistowskich, niemieckich obozów śmierciFoto: Panthermedia

- Dopiero wraz z odkryciem obozów zachodnich, to znaczy położonych na ziemiach starej III Rzeszy, przychodzi świadomość tego, czym był horror obozów - mówi prof. Annette Wieviorka.

Posłuchaj

Rozmowa z prof. Annette Wieviorka (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Szukanie powodów, dla których alianci nie zbombardowali Auschwitz, to temat wielu dyskusji, które pojawiły się bardzo późno, ale również sama myśl, by to zrobić, pojawiła się późno. O tym, co się tam działo, dowiedzieliśmy się dopiero w momencie ostatniego wielkiego transportu Żydów węgierskich i to oni stanowili jedną trzecią zamordowanych w Auschwitz - opowiada rozmówczyni Jerzego Sosnowskiego.

Wśród powodów tego zaniechania prof. Wieviorka podaje, że dla Amerykanów i Anglików liczyło się przede wszystkim zwycięstwo w wojnie oraz to, że bombardowanie w sposób nieunikniony powoduje śmierć wielu ludzi. - Gdyby alianci zbombardowali tory kolejowe z moralnego punktu widzenia miałoby to wpływ na ich wizerunek, ale nie ma wcale pewności, że przeszkodziłoby to nazistom w zabijaniu Żydów, ponieważ potrafili dokonywać zbiorowych mordów również bez komór gazowych - mówi historyczka.

O czym świadczy fala samobójstw w ostatnich dniach wojny w Niemczech? Jaka kształtowała się powojenna pamięć o Holokauście we Francji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Gość: prof. Annette Wieviorka (francuska historyczka, zajmująca się tematyką Shoah i historią Żydów w XX wieku)

Data emisji: 16.06.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Polecane