Czy prekariusze pójdą za populistami?
Prekariat to nowa, globalna klasa ludzi, którzy muszą się utrzymać z prac niskiej jakości: niepewnych, tymczasowych, słabo płatnych, bez zabezpieczeń i perspektyw awansu.
Jak wygląda życie zawodowe prekariusza? Pytamy o to w audycji "Europejski Klub Trójki"
Foto: pixabay.com
- Prekariusze to pracujący-niezatrudnieni albo zatrudnieni na bardzo niestabilnych warunkach. Niemal od początku swojej tzw. kariery zawodowej w branży kulturalnej byłem zatrudniany na umowy o dzieło i sporadycznie na umowy-zlecenia. Mam prawie 40 lat, a od końca studiów tylko 2 lata pracowałem na umowę o pracę. Nie odkładam na emeryturę, nie mam żadnych ubezpieczeń. W takiej sytuacji jest ok. 1/3 pracujących w Polsce, czyli ok. 5 mln osób - mówi Igor Stokfiszewski z inicjatywy "My, Prekariat", publicysta "Krytyki Politycznej".
- To nie jest tylko polski problem. Skala umów na czas określony, umów o dzieło czy umów cywilnoprawnych wzrosła
od 2000 roku - dodaje dr Dorota Szelewa, socjolog z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.
Czy prekariuszy będzie przybywać? Czy staną się "niebezpieczni" i będą skłonni słuchać głosów populistów oraz ekstremistów? M.in. o tym rozmawiamy w audycji.
***
Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Dorota Szelewa, socjolog, (Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji), Igor Stokfiszewski (inicjatywa "My, Prekariat" i "Krytyka Polityczna")
Data emisji: 15.06.2015
Godzina emisji: 21.07
mp/iwo