Adam Rapacki. Opowieść niepokornego generała

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Adam Rapacki. Opowieść niepokornego generała
Adam Rapacki w 2007 roku objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Funkcję tę pełnił do 2012 rokuFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Pogromca polskiej mafii opowiadał w Trójce o szczegółach swojej pracy. Wspominał m.in. początek lat 90. kiedy nagle błyskawicznie zaczęła rozwijać się przestępczość zorganizowana.

Posłuchaj

Generał Adam Rapacki opowiada o tajnikach walki z polska mafią (Godzina prawdy/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
''

Generał Adam Rapacki pracę w policji rozpoczął w latach 80. W latach 90. zaczął zajmować się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, gospodarczej i narkotykowej. - Te grupy miały swoje przełożenia na administrację lokalną, organa ścigania, wymiar sprawiedliwości. Bywało tak, że nawet o kształcie pewnych rozwiązań legislacyjnych decydowały ciemne siły, które na tym zarabiały ogromne pieniądze - przekonywał rozmówca Michała Olszańskiego.

Generał rozpracowywał gang wołomiński i pruszkowski. Przez kilka lat tropił Jeremiasza "Baraninę" Barańskiego - szefa gangu, który zajmował się m.in. przemytem alkoholu. Po 10 latach "Baranina" został zatrzymany.

Gość Trójki mówił w audycji m.in. o tym, jak "połamano" świadka, dzięki któremu wpadł "Baranina", a także jak budowana była nowoczesna policja. Na rynku ukazała się właśnie książka "Niepokorny. Rozmowy z generałem Adamem Rapackim", o której także opowiadaliśmy w "Godzinie prawdy".

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy

Prowadzi: Michał Olszański

Gość: generał Adam Rapacki (policjant, ekspert ds. walki z przestępczością zorganizowaną, odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi)

Data emisji: 12.06.2015

Godzina emisji: 12.05

ei/mk

Polecane