Kwiecień 2029. Termin zagłady Ziemi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kwiecień 2029. Termin zagłady Ziemi?
Nazwa Apophis nawiązuje do imienia demona, który według wierzeń starożytnych Egipcjan miał zniszczyć ZiemięFoto: pixabay/geralt

W pobliżu Ziemi krąży planetoida, której nadano imię Apophis. Naukowcy podejrzewają, że może ona zniszczyć naszą planetę. Według niektórych obliczeń stanie się to już 13 kwietnia 2029 roku.

Posłuchaj

Kwiecień 2029. Termin zagłady Ziemi? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Przewidywania nie są jednoznaczne. – W 2029 roku nic się nie wydarzy. Już w tej chwili możemy bardzo precyzyjnie policzyć, że Apophis przejdzie blisko ziemi, w odległości około 6 promieni od jej środka – zapewnia Małgorzata Królikowska-Sołtan z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

– Ziemia ma swoją grawitację, która zaburzy lot planetoidy. Planetoida zostanie trochę odsunięta od swojego toru i znowu powróci w okolice Ziemi – twierdzi Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego planetarium.

Jeśli tak się stanie, to prawdopodobieństwo zderzenia Apophis z Ziemią wzrośnie. Naukowcy podają, jaka data powinna wzbudzić w nas większy niepokój niż 13 kwietnia 2029 roku…

***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Przygotował:
Kuba Witkowski
Goście: Mateusz Borkowicz (Planetarium "Niebo Kopernika" z Centrum Nauki "Kopernik"), Małgorzata Królikowska-Sołtan (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk), Jerzy Rafalski (Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń")
Data emisji: 10.06.2015
Godzina emisji: 7.15

iwo/ei

Polecane