Wystartowała akcja pomocy Nepalowi #SOSNepal

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystartowała akcja pomocy Nepalowi #SOSNepal
W akcję #SOSNepal włączyli się przedstawiciele 31 redakcji rozmaitych mediów, a także ludzie kultury oraz Polska Akcja Humanitarna Foto: Darek Kawka

Program 3 Polskiego Radia oraz ponad 30 redakcji telewizyjnych, radiowych i prasowych, w porozumieniu z Polską Akcją Humanitarną, rozpoczęło wspólną akcję, której celem jest zbiórka pieniędzy dla nepalskich dzieci i ich rodzin. Pomóc można kupując specjalna koszulkę lub wysyłając SMS.

Posłuchaj

Organizatorzy akcji #SOSNepal opowiadają o pomyśle i sposobach na pomoc (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Celem akcji #SOSNepal jest zebranie jak największej kwoty dla ponad 1,7 mln nepalskich dzieci – ofiar tragicznych trzęsień ziemi z 25 kwietnia i 12 maja br. Akcja rozpoczęła się 9 czerwca br.

Marta Kaszubska z Polskiej Akcji Humanitarnej, która niedawno wróciła z Nepalu, podkreślała, że pomoc jeszcze długo będzie tam potrzebna. - Ludzie dalej śpią na ulicach, pod namiotami czy plandekami. Boją się wrócić do domów naruszonych w trzęsieniach. Żyją w stresie, przerażeniu, ale i żałobie. Obawiają się też kolejnego trzęsienia ziemi - opowiadała podczas konferencji prasowej.

Pomoc finansową można przekazać wysyłając SMS o treści "Nepal" pod numer 73646 (całkowity koszt to 3,69 zł). Operatorzy komórkowi (Heyah, Orange, Play, Plus, T-Mobile) zrzekli się dochodu ze specjalnych SMS-ów. (Aktualizacja: do 16 czerwca wysłano 63991 SMS-ów, co daje kwotę: 236126,79 zł).

 

Zbigniew Zamachowski w koszulce z logo akcji Zbigniew Zamachowski w koszulce z logo akcji

Druga możliwość pomocy to zakup okolicznościowej koszulki. Cena charytatywnego t-shirtu wynosi 25 zł. Będzie go można kupić w sklepie internetowym PAH www.skleppah.pl, w internetowym sklepie Polskiego Radia sklep.polskieradio.pl i w "Sklepiku Walendziku" (ul. Myśliwiecka 3/5/7 w Warszawie), a od 12 czerwca w całej Polsce w drogeriach Rossmann. Dochód przekazany zostanie na działania PAH w Nepalu – zabezpieczenie schronienia dla mieszkańców, którzy w wyniku katastrofy stracili dach nad głową.

O akcji informuje w sumie ponad 30 redakcji telewizyjnych, radiowych i prasowych, które się w nią włączyły. - Udało nam się kilka lat temu zrobić akcję solidarności z Japonią. Jedna z ambasadorek dzisiejszej akcji - Ania Jopek - powiedziała mi, że kiedy była w Japonii, Japończycy pokazali jej szkołę wybudowaną właśnie przez Polaków - mówiła dyrektor Trójki Magda Jethon.

 

 

Wojciech Malajkat w koszulce z logo akcji Wojciech Malajkat w koszulce z logo akcji

W pomoc zaangażowali się również znani artyści - m.in. Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Ania Rusowicz, Wojciech Malajkat, Artur Rojek, Muniek Staszczyk i Zbigniew Zamachowski, którzy w specjalnych, radiowych spotach apelują o pomoc dla Nepalczyków.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z konferencji prasowej inaugurującej akcję. W materiale o #SOSNepal mówią m.in. przedstawicieli różnych mediów zaangażowanych w akcję: Tomasz Skory (RMF), Jarosław Kurski (Gazeta Wyborcza), Iwona Bocian-Zaciewska (Telewizja Polska), Mikołaj Lizut (Rock Radio) i Tomasz Sianecki (TVN). Podczas konferencja prasowej specjalne podziękowania dla uczestników akcji przekazała także szefowa PAH Janina Ochojska.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Autor: Łukasz Karusta
Data emisji: 9.06.2015
Godzina emisji: 16.20

fbi/ei

Polecane