Wrocław - Europejska Noc Literatury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wrocław - Europejska Noc Literatury
Foto: mat. prom.

Wieczorem 13 czerwca po raz trzeci we Wrocławiu odbędzie się wielkie publiczne czytanie książek: 10 współczesnych pisarzy, 10 lektorów w 10 miejscach w centrum miasta. W tym roku tematem lektur będą artysta i proces tworzenia.

Posłuchaj

Europejska Noc Literatury (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Przed spotkaniem w muzeach, galeriach, ratuszu i Księgarni Hiszpańskiej zaprosiliśmy Państwa na noc literatury w Trójce. W studiu Radia Wrocław byli z nami: Katarzyna Janusik, koordynatorka projektu, oraz Jacek Antczak, autor książki "Reporterka" o Hannie Krall, która jest gościem specjalnym ENL.

W studiu Trójki zaproponowaliśmy Państwu zarejestrowane wcześniej rozmowy z "naszymi" pisarzami, czyli autorami książek prezentowanych na naszej antenie w wersji dźwiękowej. To debiutantka Dominika Słowik oraz jeden z najsłynniejszych polskich pisarzy Jerzy Pilch.

Jezry Pilch na Targach Książki w Krakowie w 2006 r. Fot.: Elżbieta Krzyszczak Jerzy Pilch na Targach Książki w Krakowie w 2006 r. Fot.: Elżbieta Krzyszczak

Fragmentów powieści Dominiki Słowik pt. "Atlas Doppelganger" będziemy mogli posłuchać jeszcze w poniedziałek i wtorek (8 i 9 czerwca). W tym wydaniu TPK zmierzyliśmy się z tajemnicą tytułu książki młodej autorki. Przez miesiąc wieczorami mogliśmy obcować z głosem Marii Peszek. Tej nocy poznaliśmy głos Dominiki Słowik.


Posłuchaliśmy także wypowiedzi Pawła Huelle na temat debiutu Dominiki Słowik. Jego powieść prezentowaliśmy we fragmentach w ubiegłym roku.

Nową powieść Jerzego Pilcha "Zuza albo czas oddalenia" będziemy we fragmentach przedstawiali od połowy czerwca. Książka właśnie się ukazała. Zdradziliśmy, kto wystąpi w roli narratora tej elektryzującej opowieści. Dowiedzieliśmy się także, co łączy ją z poprzednimi książkami Jerzego Pilcha, a co ją od nich różni.

W obu przypadkach były to rozmowy o "artyście i procesie tworzenia".

Muzea i teatry mają swoją noc. Od niedawna – także – książki. W Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ta noc ma wymiar europejski.

Do usłyszenia.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Polecane