Eugeniusz Get-Stankiewicz - zachwycał, intrygował, szokował

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Eugeniusz Get-Stankiewicz - zachwycał, intrygował, szokował
Jednym z dzieł, które w przestrzeni miejskiej pozostawił po sobie Get-Stankiewicz, jest autoportret Foto: Wikipedia/cc/ Barbara Maliszewska

Wrocławski malarz i rzeźbiarz pozostawił po sobie wiele osobliwych, dostępnych nawet dla przechodniów dzieł, jak "Tablica Ku Czci Prostych Działań".

Posłuchaj

Marek Stanielewicz opowiada o życiu i dziełach Eugeniusza Geta-Stankiewicza (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Get-Stankiewicz zajmował się rysunkiem, grafiką warsztatową i użytkową, miedziorytnictwem, medalierstwem, malarstwem, plakatem (projektował choćby plakaty dla "Solidarności"). Był laureatem wielu nagród, m.in. nagrody kulturalnej "Solidarności" za lata 1981–1982 za twórczość graficzną, w tym za pracę "Zrób to sam". Kontrowersyjne dzieło do dziś oglądać można we Wrocławiu, w samym centrum miasta.

W audycji "Do południa" przechadzamy się śladami wybitnego artysty. Można też usłyszeć, jakie swoje dzieła Eugeniusz Get-Stankiewicz postanowił ukryć gdzieś w mieście i jak radził sobie z "wyjątkowo wredną techniką graficzną", jaką jest sztych. A w nagraniach archiwalnych przypominamy rozmowę z samym artystą, który zmarł w 2011 r.

***

Tytuł audycji: Do południa

Materiał przygotował: Michał Nogaś

Gość: Marek Stanielewicz (kustosz Domku Miedziorytnika)
Data emisji: 20.05.2015
Godzina emisji: 11.50

ei/fbi

Polecane