"Citizenfour": wszystko zaczęło się od zaszyfrowanego maila

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Citizenfour": wszystko zaczęło się od zaszyfrowanego maila
Laura Poitras (w środku) i jej współpracownicy Mathilde Bonnefoy i Dirk Wilutsky odebrali Oscara za film "Citizenfour"Foto: PAP/EPA/PAUL BUCK

- To był pierwszy raz, kiedy źródło znalazło mnie. Intrygujące, ale i podejrzane. Pomyślałam, że może ktoś próbuje mnie w coś wrobić - opowiada o pierwszej reakcji na zaszyfrowany mail Edwarda Snowdena Laura Poitras.

Posłuchaj

Rozmowa z amerykańską dziennikarką i dokumentalistką Laurą Poitras (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Od samego początku w korespondencji z Laurą Poitras Citizenfour żartował, że reżyserka jest jeszcze bardziej podejrzliwa i ostrożna niż on. - Bardzo wcześnie, chyba przy trzeciej wymianie wiadomości, zorientowałam się, że potencjalnie jest to bardzo duża sprawa. Możliwości były dwie: albo on zmyśla, albo to jest ogromna afera, która niesie ogromne ryzyko - i dla źródła, i dla tego, który ujawni informację - opowiada dokumentalistka.

Laura Poitras nie podejrzewała, że Edward Snowden będzie chciał się ujawnić, bo w takich sytuacjach źródło zwykle pozostaje anonimowe. - To było szokujące. Wyjawienie tożsamości w takim przypadku jest równoznaczne z samobójstwem; to życzenie śmierci - podkreśla reżyserka. Snowden jednak podjął inną decyzję...

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi : Katarzyna Borowiecka

Goście: Laura Poitras (reżyserka "Citizenfour", laureatka Oscara, uznana dziennikarka i dokumentalistka), William Biney (były dyrektor techniczny Agencji Bezpieczeństwa Narodowego NSA, kryptomatematyk), Annie Machon (była agentka brytyjskiego kontrwywiadu MI5, sygnalistka, autorka książki "Spies, Lies and Whistleblowers: MI5, MI6 and the Shayler Affair")

Data emisji: 18.05.2015

Godzina emisji : 21.07

sm/mk

Polecane