Laura Poitras i "Citizenfour"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Laura Poitras i "Citizenfour"
Laura Poitras (w środku) i jej współpracownicy Mathilde Bonnefoy i Dirk Wilutsky odebrali Oscara za film "Citizenfour"Foto: PAP/EPA/PAUL BUCK

W "Klubie Trójki" laureatka Oscara - Laura Poitras - opowie o swoim spotkaniu z Edwardem Snowdenem i o filmie "Citizenfour".

Kiedy na początku 2013 z amerykańską dziennikarką i dokumentalistką Laurą Poitras skontaktował się zaszyfrowanym mailem informator o pseudonimie Citizenfour – miała już reputację twórczyni odważnej i nie wahającej się podejmować ryzyka w imię wyższych wartości.

Była nominowana do Oscara za film "My contry, my country" o przygotowaniach do wyborów w Iraku w 2005 roku.

Potem opowiedziała historię więzionego w Guantanamo szofera Osamy bin Ladena i jego żyjącego w Jemenie szwagra, członka Al Kaidy,

Citizenfour (jak się później okazało pod tym pseudonimem ukrywał się Edward Snowden) wybrał ją właśnie ze względu na jej dotychczasowe dokonania.

W Trójce Laura Poitras opowie o pracy nad filmem "Citizenfour" (nagrodzonym w tym roku Oscarem dla najlepszego dokumentu) i o ludziach, którzy dla wartości, które wyznają, są w stanie wiele poświęcić.

***

Do słuchania "Klubu Trójki" zapraszam w poniedziałek (18 maja) od godz. 21.05 do 22.00.

Katarzyna Borowiecka

Polecane