Historia Polski inna niż wszystkie. Od żartu do spraw najważniejszych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia Polski inna niż wszystkie. Od żartu do spraw najważniejszych
"Historia Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec… czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom" to ekstrawagancka książka pióra Jana Wróbla z ilustracjami Joanny Wójcik. Autor proponuje swoim czytelnikom zaskakujące spojrzenie na historię: pełne ironii, żartu, nieoczekiwanych skojarzeńFoto: materiały prasowe

- Historia sprzedawana ludziom powinna być opowiadaniem. Dobrze, gdyby rzucili na nią okiem akademicy i historycy, by nie było tam jawnych bzdur, ale proporcje powinny być wyważone - mówi Jan Wróbel.

Posłuchaj

Historia z żartobliwej perspektywy (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak zainteresować historią Polski młodzież, by opowieść ta była optymistyczna, budująca zdrową dumę narodową, ale nie bez samokrytycyzmu? A przy tym, by była pasjonująca? Z takim zadaniem postanowił się zmierzyć Jan Wróbel, autor książki "Historia Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec… czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom".

- Niektórzy pod pozorem, że kupują książkę historyczną dla dzieci, sami chętnie do historii zajrzą. A że są ludźmi zaganianymi czy zmęczonymi, to już nie sięgają po poczciwe dzieje, tylko zerkną do czegoś, co można czytać w przysłowiowym tramwaju. Myślę, że forma komiksowo-facebookowa nie odrzuci, bo ona jest po prostu autorska - opowiadał historyk.

Gość Trójki tłumaczył też m.in. na czym polegała "durnota" przywódców Powstania Listopadowego i jaki związek z CIA miał... Tadeusz Kościuszko.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Gość: Jan Wróbel (historyk, nauczyciel, publicysta prasowy i telewizyjny, autor książki "Historia Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec… czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom")

Data emisji: 14.05.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei

Polecane