Czy budżet państwa stać na niższe podatki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy budżet państwa stać na niższe podatki?
Dyskusja o wysokości podatków w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Kilka dni temu rząd przyjął wieloletni plan finansowy państwa. Do 2018 roku nie jest przewidziana waloryzacja progów podatkowych.

Posłuchaj

Czy największe podatki w Polsce płacą najbiedniejsi? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nie zmienią się również koszty uzyskania przychodu, ani kwota wolna od podatku. Co to oznacza? Zdaniem specjalistów relatywnie najwięcej zapłacą najbiedniejsi. - Polski system podatkowy ma skutek degresywny. To znaczy, że różnice w dochodach po opodatkowaniu są większe niż przed opodatkowaniem - mówi prof. Ryszard Bugaj.

Jego zdaniem dużo w tej chwili wiadomo o narastaniu nierówności i konsekwencjach nierówności dla makroekonomicznych uwarunkowań, które nisko trzymają popyt. - Wiemy coraz więcej o tym, jakie są tego skutki społeczne, czyli narastanie wpływów ugrupowań o populistycznym charakterze. Z tej drogi trzeba zejść - uważa Bugaj.

Według senatora PO Kazimierza Kleiny mamy jedne z najniższych podatków w Europie. - Jednak problemem w Polsce jest ogromne obciążenie podatkowe pracy. To najistotniejszy problem z punktu widzenia przedsiębiorcy. Jestem zwolennikiem tego, by podatki ciągle obniżać, ale to niemożliwie do przeprowadzenia - dodaje.

Czy te dwa stanowiska udało się pogodzić w programie? Co o tym sądzą słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Janusz Szewczak (główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK), Katarzyna Duczkowska-Małysz (SGH), Paweł Majtkowski (Aviva), Ryszard Bugaj (PAN), Kazimierz Kleina (PO)
Data emisji:
13.05.2015
Godzina emisji:
12.05

mp/fbi

Oto wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji:


Polecane