Trójka w obrazach wielkich mistrzów w Sopocie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka w obrazach wielkich mistrzów w Sopocie
Foto: mat. prom.

Wystawa kart z naszego kalendarza 2015/2016 nie mogła nie znaleźć się w końcu w galerii. Ta galeria jest szczególna...

Posłuchaj

Trójka w obrazach wielkich mistrzów w Sopocie (Magazyn Bardzo Kulturalny/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To Państwowa Galeria Sztuki  w Sopocie, której od lat patronujemy, a od roku Sopot jest morską stolicą Trójki.

Podczas majówki otworzylismy drugi sezon na Trójkowej plaży. Wydarzeniem towarzyszącym inauguracji sezonu był wernisaż wystawy kalendarza Trójki w holu na pierwszym poziomie PGS (czyli na parterze). Wernisaż to z wielu względów wyjątkowy, bo w obecności nie tylko prezydenta miasta – Jacka Karnowskiego, ale także – Magdy Jethon, a w roli gospodarza, zastępujący dyrektora PGS - prof. Jacek Staniszewski.
Nietypowa również  - pora wernisażu, bo sobotnie przedpołudnie oraz fakt transmitowania go w "Markomanii".
Zgodnie z tradycją natomiast wydanie Magazynu, następujące po otwarciu wystawy, stanowi komentarz do niej.

/


Nigdy jednak dotąd MBK nie podejmował takiej liczby gości. Piętnaścioro komentatorów zaprosiliśmy do próby opowiedzenia obrazów/o obrazach, które zinterpretowane zostały przez studentów i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej pod kierunkiem Lidii Popiel i, które to fotograficzne impresje stanowią 16 kart naszego niezwykłego kalendarza.
I znów, tradycyjnie, spotkanie w MBK odbywało się w PGS oraz jego współgospodarzem był dyrektor galerii – Zbigniew Buski. W roli gościa – rezydenta występował nasz sopocki przyjaciel – Janusz – Jaśko – Pawłowski.
Obaj panowie również komentowali po jednym obrazie.
Wśród gości (nagranych wcześniej) dominowali młodzi artyści sopoccy: Katarzyna Swinarska, Joanna Rusinek, Alicja Domańska i Filip Kalkowski oraz nieco starsi: Alicja Gruca i Robert Florczak – gwiazdy trójmiejskiego środowiska artystycznego. Kadrę profesorską gdańskiej ASP reprezentowali malarze: Maria Targońska i Maciej Świeszewski (oboje mają pracownie w Sopocie).
Spoza Sopotu zaprosiliśmy: księdza Krzysztofa Niedałtowskiego – konesera sztuki oraz krytyków, historyków, związanych min. z PGS: Adama Mazura oraz Bogusława Deptułę. Nasze zaproszenie również przyjął krytyk, redaktor „Polityki” – Piotr Sarzyński.
Obrazy,  które stanowią jedyny temat  pierwszego w maju tego roku wydania MBK, pochodzą z różnych epok, począwszy od XV wieku. Ich autorami są: Rembrant, Breugl, Bosh, Van Eyck, Van Leyden, Magritte, Hals oraz Boticcelli,  Delacroix, Renoir,  Matisse, Manet , Kahlo, Kobzdej i Lenz.
Zapraszamy do wspólnej podróży przez 500 lat historii sztuki.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Dyrektorowi PGS w Sopocie – Zbigniewowi Buskiemu - dziękujemy za zaproszenie  nas do galerii i zorganizowanie wystawy kalendarza „Trójka w obrazach wielkich Mistrzów”.
Dziękujemy także Annie Lejtkowskiej – prawej ręce dyrektora oraz ekipie technicznej galerii za aranżację wystawy.
Za transmisje majówkowych audycji odpowiadało Radio Gdańsk, panowie: Andrzej Dubas i Arek Chomicki. Panom również dziękujemy.

Polecane