Dlaczego Zachód nie rozumie Rosji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego Zachód nie rozumie Rosji?
Kluczem do zrozumienia mentalność współczesnych Rosjan jest w dużej mierze skomplikowana historia ich kraju - przekonywał w Trójce prof. Jan MalickiFoto: pixabay.com/WikiImages

Rosja rozumie czym jest Zachód, ale Zachód nie rozumie czym jest Rosja - uważa prof. Jan Malicki, który był gościem "Trójki na poważnie".

Posłuchaj

Jan Malicki o skomplikowanej historii Rosji (Trójka na poważnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Prof. Malicki podkreślał, że położenie i przynależność danego narodu do większej grupy, to efekt skomplikowanych procesów historycznych i nie tylko, co może być źródłem nieporozumień. - Polska w sensie geograficznym pewnie jest w Europie środkowej. Ale trzeba zadać sobie pytanie, gdzie Polakom w sensie zainteresowań i mentalności jest bliżej: ku wschodowi, a może ku środkowi? Amerykanie bardzo szybko zmienili postrzeganie Polski, przypisując ją do Europy środkowej. A na przykład dla Francuzów wszystko, co na wschód od granic Francji, jest wschodem - tłumaczył rozmówca Wojciecha Reszczyńskiego.

Jan Malicki tłumaczył, skąd się wzięli Rosjanie i dlaczego dawnej mówiło się o nich Moskwiczanie. Mówił też m.in. dlaczego przymiotnik ruski początkowo nie odnosił się wcale do Moskwy ani do Rosji (pozostałością pierwotnego rozumienia tego słowa są dzisiejsze pierogi ruskie). - Rosjanie patrzą na Kijów tak, jak Polacy na Gniezno, albo Serbowie na Kosowo. Nie mówię o współczesnym konflikcie na Ukrainie, ale o rosyjskiej mentalności - dodał.

***

Tytuł audycji: "Trójka na poważnie"

Prowadzi: Wojciech Reszczyński

Gość: prof. Jan Malicki (historyk, były działacz opozycji demokratycznej, dziennikarz, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 29.04.2015

Godzina emisji: 0.05

ei/fbi

Polecane