• Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zawodnicy na trasie Orlen Warsaw MarathonuFoto: PAP/EPA

Polacy biegają coraz chętniej i coraz liczniej. Do wszystkich biegów trzeciego już Orlen Warsaw Marathon zapisało się ponad 40 tysięcy osób.

Relacja z trasy maratonu - Krzysztof Łoniewski - część 1 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Trasę maratonu najszybciej pokonał Lemi Berhanu (2:07.56). Henryk Szost (2:10.11) zajął 9 miejsce, był najlepszym Polakiem. W czołowej dziesiątce znalazło się czterech Etiopczyków, czterech Kenijczyków oraz Erytrejczyk i Szost.

- Nie jestem do końca zadowolony, ale na osłodę cieszę się, że wypełniłem minimum na Rio2016 i zdobyłem mistrzostwo Polski - powiedział po biegu najlepszy Polak.

Wśród kobiet najszybciej pobiegła Etiopka Fatuma Sado (2:26.25).

W Biegu OSHEE 10 km najszybszy był Hillary Kimaiyo z Kenii. Ukończył bieg z czasem 28:45.
Wśród osób niepełnosprawnych, którzy ze średnią prędkością 40 km/h pokonywali maratońską trasę handbike'ami, zwyciężył zdobywca dwóch złotych medali igrzysk paraolimpijskich w Londynie, były żużlowiec Rafał Wilk - 30:23.
Start obu biegów, do których zgłosiło się ponad 20 tys. osób z 40 krajów, nastąpił o godz. 9.30 z Wybrzeża Szczecińskiego. Trasa "dziesiątki" - ulice Starego Miasta i Powiśla, natomiast maratonu m.in. Most Świętokrzyski, Gagarina, Puławska na Ursynów; dalej  Powsin, następnie Jana III Sobieskiego, Powiśle i ponownie Most Świętokrzyski i meta na Stadionie Narodowym.

Tytułu mistrza Polski pozostał w rękach (nogach) Henryka Szosta (WKS Grunwald Poznań), do którego od trzech lat należy rekord kraju na dystansie 42 km 195 m (2:07.39).