Komancze - świetnie działająca machina wojskowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komancze - świetnie działająca machina wojskowa
Najmocniejszą stroną Komanczów była zdolność do prowadzenia wojenFoto: mat. promocyjne

"Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów" to książka o indiańskim plemieniu, które zmieniło układ sił na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej. Ich głównym zajęciem była wojna.

Posłuchaj

"Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów", czyli książka o potędze Indian (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

/

Choć w kulturze popularnej większą sławę zdobyli Apacze, Siuksowie czy Czejeni, to Komancze, znakomici jeźdźcy i genialni wojownicy, stworzyli najpotężniejsze indiańskie imperium w Ameryce Północnej. - Stosowali bardzo przemyślaną strategię sojuszy militarnych, ekonomicznych i politycznych. Byli świetnymi dyplomatami, potrafili wrogów zamienić na przyjaciół - wyjaśnia Bartosz Hlebowicz, tłumacz i autor książki, która pozwala spojrzeć na Indian niestereotypowo.

- Jest sporo braków w wiedzy na temat Indian, po części odpowiada za nie Hollywood. Choćby przemoc - jest zawsze odegrana, nieprawdziwa. Nie można więc uświadomić sobie, jak bardzo brutalnie było na Zachodzie. Chciałem więc pokazać w książce prawdziwą brutalność - mówi autor książki S.C. Gwynne. W rozmowie z Trójką opowiada o swojej książce, która została uhonorowana wieloma nagrodami, dostała się też do finału Nagrody Pulitzera.

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadzi: Michał Nogaś

Autorzy: Jan Niebudek, Wioletta Myszkowska

Gość: S.C. Gwynne (autor książki pt. "Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów"), Bartosz Hlebowicz (tłumacz i redaktor naukowy)

Data emisji: 21.04.2015
Godzina emisji: 09.05

fbi/mk

Egzemplarze książki pt."Komancze" wygrywają następujące osoby:

Gaba, Warszawa

Andrzej, Piaseczno

Rafał, Szczecin

Rafał, Toruń

Sylwester, Łódź

Polecane