Bortnowska, Paradowska, Wildstein i inni szczerze o kondycji polskich mediów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bortnowska, Paradowska, Wildstein i inni szczerze o kondycji polskich mediów
Czy możliwe są całkowicie wolne media? Co wpływa na wolność mediów? Foto: pixabay.com/Pezibear

- Nie stwierdziłam, żeby było to możliwe - odpowiedziała na pytanie o wolne media Halina Bortnowska.

Posłuchaj

Czy istnieją wolne media? Jak realne są cyberzagrożenia? Co w trawie piszczy? (Znaki zapytania/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Marcin Gutowski postawił znanym polskim dziennikarzom pytanie, czy istnieją wolne media. Filozof i publicystka Halina Bortnowska przyznała, że jej zdaniem wolność przysługuje raczej ludziom, niż instytucjom. - Myślę, że są dziennikarze, którzy potrafią być wolni, ale to nie jest łatwa sprawa - powiedziała.
- Jest tyle mediów, że jeżeli człowiek chce, to znajdzie każdą opinię - przyznał Grzegorz Miecugow z TVN 24. A Janina Paradowska (tygodnik "Polityka") uzasadniała, nie ma idealnie niezależnych mediów. - Są zawsze jakoś uzależnione. Częściowo od wydawcy, częściowo od poglądów autorów, częściowo od spraw finansowych, wyścigu na rynku - mówiła.
Paweł Lisicki (tygodnik "Do Rzeczy") okazał się większym optymistą. - Można powiedzieć, że wolne media istnieją, chociaż zawsze przy przymiotnikach typu "w pełni wolne" należy sobie zadać pytanie, co to tak naprawdę oznaczy - powiedział.
Bronisław Wildstein z tygodnika "wSieci" uważa, że nie istnieją ostatecznie wolne media. - Ale najważniejsze jest, aby były one pluralistycznie i aby przestrzegane były pewne standardy. A z tym w Polsce mamy problem - dodał.
Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza") podkreślił natomiast, że największy  problem mediów to ich nędza. - Biedne media są znacznie bardziej zależne od presji - podsumował.
Dziennikarze mówili też o tabloidyzacji, walce o rynek reklamowy oraz - co im przeszkadza w polskich mediach.
W audycji "Znaki zapytania" sprawdzaliśmy także, jak poważne i realne są cyberzagrożenia oraz co w trawie piszczy.

***

Tytuł audycji: Znaki zapytania

Prowadzi: Marcin Gutowski

Goście: Halina Bortnowska (filozof i publicystka), Grzegorz Miecugow (TVN 24), Janina Paradowska (tygodnik "Polityka"), Paweł Lisicki (tygodnik "Do Rzeczy"), Bronisław Wildstein ("wSieci"), Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza"), Maciej Mrozowski (medioznawca), Marcin Terlikowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Piotr Tykarski (entomolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 19.04.2015

Godzina emisji: 11.05

Program powstał we współpracy z miesięcznikiem "Znak"./

ei/mm

Polecane