Izabella Cywińska o sobie, bardzo szczerze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Izabella Cywińska o sobie, bardzo szczerze
Gościem "Klubu Trójki" będzie Izabella CywińskaFoto: Maciej Zienkiewicz/AG

Ukazała się właśnie niezwykle interesująca biografia (a w zasadzie być może powieść autobiograficzna?) reżyserki teatralnej i filmowej i minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. "Dziewczyna z Kamienia" to szczera, chwilami przejmująca, nierzadko zabawna książka. Jej autorka będzie dziś gościem "Klubu Trójki".

"Zastanawiam się, na ile ocena, czy jesteśmy dobrzy, czy źli, zależy od nas. Czy może to sytuacja, czas, okoliczności tworzą nas takimi czy innymi? (…) Może zamiast tej jałowej autoanalizy wystarczy zapisać epitety, którymi w ciągu mojego życia obficie mnie obdarzano. Uwaga, zaczynam:

Straszna baba.

Wspaniała dziewczyna.

Mądra i inteligentna.

Dość głupkowata.

Ma dobre serce.

Zimna jak lód.

Dobrze zorganizowana.

Dwie lewe ręce.

Grabarz kultury polskiej.

Pamiętliwa suka.

Wdzięczna za każdy dobry gest.

Poznańska rzepa.

Ładna i zgrabna.

Za gruba i czerwona na pysku.

Z ogromnym poczuciem humoru.

Kiczowaty gust.

Żelazna Cywa."

Tak pisze o sobie pod koniec potężnej, liczącej blisko pięćset stron książki.

Przyszła na świat w ziemiańskiej rodzinie w marcu 1935 roku. Rodzice mieszkali w Kamieniu Puławskim, dom był z jednej strony dworkiem ("jak z Mickiewicza", mówi po latach) – z drugiej przypominał pałac. Ojciec odszedł szybko, gdy miała rok, "spalił się w warszawskim Bristolu". Zastąpił go cudowny stryjek, nowy mąż mamy.

Potem była wojna, tułaczka zakończona w Szczecinie. I spotkanie ze Zbyszkiem Cybulskim, z teatrem ze sztuką... Ciężki los jedynej dziewczyny na wydziale (na roku w szkole teatralnej), pierwsze podglądanie wielkich (przede wszystkim Adama Hanuszkiewicza), pierwsza dyrekcja (w Kaliszu, potem w Poznaniu, po latach w warszawskim Ateneum). Była działalność opozycyjna, internowanie, gabinet w ministerstwie. Ciężka praca, przyjaźnie i wrogowie.

Świetnie się tę książkę czyta, właśnie jak powieść, jak rodzinną sagę też. Izabella Cywińska wciąż jest bezkompromisowa, pełna energii, miłości do tego, co robi.

Zapraszam na spotkanie, w czasie którego poruszymy zaledwie kilka z wielu, wielu niezwykle interesujących wątków przedstawionych w książce.

Izabella Cywińska będzie gościem "Klubu Trójki" w czwartek.

Do usłyszenia o 21:05 - Michał Nogaś

***

Audycja "Klub Trójki" zostanie wyemitowana w czwartek (16.04) w godzinach 21.05-22.00.

Polecane