Krystyna Budnicka: nie byliśmy podobni do ludzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krystyna Budnicka: nie byliśmy podobni do ludzi
Krystyna Budnicka z Ireną SendlerowąFoto: Zdjęcie ze zbiorów www.sprawiedliwi.org.pl

– Słuchacze zawsze namawiali mnie, by zapraszać ludzi urodzonych jeszcze przed wojną. Te opowieści są świadectwem minionego czasu – mówił Michał Olszański, zapraszając na drugą już wakacyjną powtórkę audycji "Godzina prawdy", której bohaterką była Krystyna Budnicka, polska działaczka społeczna pochodzenia żydowskiego i członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu​​.

Posłuchaj

49:07
Krystyna Budnicka z niezwykłą lekcją historii (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Hena Kuczer w 1944 roku Foto: centropa.org Hena Kuczer w 1944 roku Foto: centropa.org

W kwietniu 2015 roku, na dwa dni przed 72. rocznicą wybuchu powstania w warszawskim getcie mogliśmy wysłuchać historii o niewiarygodnym okrucieństwie wojny i ogromnej woli przeżycia.

– Myśmy nie byli podobni do ludzi, skóra i kości... To był czas ciągłej utraty, co chwila kogoś z rodziny ubywało – mówiła Krystyna Budnicka w rozmowie z Michałem Olszańskim. Przez kilka miesięcy podczas wojny ukrywała się w bunkrze, bez możliwości wyjścia na świeże powietrze. Dziś tłumaczy, dlaczego niemal przez całe swoje życie nie była w stanie uronić ani jednej łzy.

Ja nie mam łez. Krystyna Budnicka o powstaniu w getcie warszawskim/Wirtualny Sztetl / Portal Muzeum POLIN

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadził:
Michał Olszański
Gość: Krystyna Budnicka (polska działaczka społeczna pochodzenia żydowskiego, członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu​​)
Daty emisji: 17.04.2015, 10.07.2020
Godziny emisji: 12.05, 12.07

fbi/mk/kr

Polecane