Zacznij jeszcze raz...

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zacznij jeszcze raz...
Radiowy dom kultury zagląda dziś do archiwum Państwowego w Lublinie. A tam - wystawa plakatu z 20-lecia międzywojennegoFoto: Archiwum Państwowe w Lublinie

Księga Pana Nadziei, Piosenki Portowe, urodziny TVP Kultura, Simon Reynolds, telefoniczny skrót, polski plakat propagandowy, Włochy dla dociekliwych, fotofestiwale.

Posłuchaj

Katarzyna Janowska, Tomasz Gutowski i Jakub Bożek, czyli rozmowy o kulturze (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska wybrała powieść graficzną fińskiego artysty Tommi Musturiego "Księga Pana Nadziei" . Agnieszka Szydłowska zaprezentowała płytę "Piosenki Portowe ", która jest swoistym podsumowaniem 20 lat festiwalu Port Literacki . Na płycie 12 utworów - muzykę skomponowali młodzi polscy artyści a teksty to wiersze polskich poetów, którzy z festiwalem są związani. Płytę można zdobyć przez stronę Biura Literackiego lub podczas festiwalu! Tymczasem Michał Nogaś , który nie jada makaronów (chyba że ukradkiem?!), sięgnął po książkę dla dorosłych i dla dzieci. " Mamma mia. Włochy dla dociekliwych" Moniki Utnik-Strugały to świetny i zabawny przewodnik po Italii, z którego cała rodzina może się dowiedzieć, kim są "golasy w kościele", gdzie można znaleźć "zwierzyniec na kółkach" i co naprawdę je się w Bolonii. Tylko… quanto costa?

Naszym gościem była Katarzyna Janowska , dyrektorka TVP Kultura . Stacja świętuje swoje 10 urodziny (dziecko...) 25 kwietnia. Tradycją urodzinową jest wręczanie nagród - Gwarancji TVP Kultura . Nie inaczej będzie tym razem! W sieci trwa głosowanie w kategorii "Kultura w sieci" . Laureatów w pozostałych kategoriach [Literatura, Film, Teatr, Muzyka poważna, Jazz, Rock i inne, Sztuki wizualne, Menadżer kultury] wskazuje redakcja.

Przez dwie soboty z rzędu naszym gościem będzie Tomasz Gutkowski , jeden z twórców, wieloletni dyrektor, a teraz członek Rady Programowej festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie . Za tydzień opowie, co wydarzy się w tym roku – od połowy maja do połowy czerwca (hasło: Konflikt!), dziś zaprosi na wydarzenie w Warszawie, w ramach którego spotkają się trzy festiwale fotografii – krakowski, łódzki i wrocławski. Więcej o "Preview"  tu :

Odwiedził nas także Jakub Bożek, który przetłumaczył na polski książkę Simona Reynoldsa "Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1974-1984" . W rozmowie z Agnieszką Obszańską mówi między innymi tak: "to jest książka o tym, czy bierzesz muzykę na poważnie czy słuchasz jej tylko jako tła (...). Reynolds pisze o tym, że muzyka może zmienić twoje życie i to nie jest śmieszne". Pełna zgoda!

/

Zajrzeliśmy także do… Archiwum Państwowego w Lublinie . Wydało ono właśnie album z ponad osiemdziesięcioma pracami. " Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego" to wciągająca lektura. Jak przestrzegano przed bolszewikami? Jak zapraszano na wystawę książki polskiej? Jak promowano Targi Wschodnie we Lwowie? To wszystko do zobaczenia w jednym tomie, o którym opowiedział dyrektor AP w Lublinie dr Piotr Dymmel.
Niektóre z plakatów można zobaczyć w naszej galerii na profilu FB a egzemplarze będzie dziś można zdobyć w RDK-u...

W telefonicznym skrócie biegliśmy przez Poznań , Częstochowę i Białystok.

A my 24/7 jesteśmy na FB!

szydłowska&obszańska&nogaś

 

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Prowadziły: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś

Goście: Katarzyna Janowska (dyrektorka TVP Kultura), Tomasz Gutkowski (członek Rady Programowej festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie), Jakub Bożek (tłumacz)

Data emisji: 11.04.2015
Godzina emisji: 12.06

mp

Polecane