"Z najwyższej półki" w Wielkanoc: między innymi o jedzeniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Z najwyższej półki" w Wielkanoc: między innymi o jedzeniu
Dorota Masłowska wydaje kolejną książkę. Tym razem... kulinarną!Foto: Kobas Laksa

Tuż po świętach ukaże się nowa książka Doroty Masłowskiej. "Więcej niż możesz zjeść" to zbiór felietonów parakulinarnych. Jak i gdzie jemy? Co mówi o nas to, co jemy? W audycji sięgnęliśmy także po wznowienie świetnego reportażu sprzed lat. To "Kampucza, godzina zero" Zbigniewa Domarańczyka.

Posłuchaj

Michał Nogaś rozmawia z Dorotą Masłowską o książce "Więcej niż możesz zjeść" oraz z prof. Piotrem Ostaszewskim o wznowionym wydaniu reportażu Zbigniewa Domarańczyka "Kampucza, godzina zero" (Z najwyższej półki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Foto:
Foto: mat. promocyjne

Przez dwa lata Dorota Masłowska pisała felietony o... jedzeniu. Takie przynajmniej było założenie, choć jak sama pisze na okładce właśnie ukazującej się książki:

"Wszyscy wiedzą, że piszę książki, że nagrywam płyty, ale mało kto domyśla się, że w wolnym czasie również trochę jem. O tym nieujawnionym dotąd fakcie pisałam do magazynu Zwierciadło felietony; (…) prowadziłam tam rodzaj rubryki spożywczej, w której z właściwą sobie swadą opisywałam jedzone jedzenie".

Teraz wszystkie te, napisane wówczas (wrzesień 2011-wrzesień 2013) zebrano w jednym tomie "Więcej niż możesz zjeść". Czyta się je znakomicie, książka to kolejna - nomen omen - uczta dla miłośników laureatki NIKE, autorki między innymi "Pawia królowej". O czym pisze Masłowska? Na przykład o lokalnym, osiedlowym sushi, o wczasach all inclusive, o dawnym i dzisiejszym jedzeniu dla dzieci, o społeczeństwie, które kocha grilla i daje się nabierać na drogie produkty żywieniowe serwowane na głównych ulicach polskich kurortów.

A całości dopełniają świetne ilustracje Macieja Sieńczyka.

Dorota Masłowska była gościem świątecznego wydania "Z najwyższej półki".

Foto:
Foto: mat. promocyjne

Sięgnęliśmy też po wznowiony - z Trójkowym Znakiem Jakości - bardzo ważny, przejmujący, przerażający (!) reportaż Zbigniewa Domarańczyka "Kampucza, godzina zero". Polski dziennikarz - z wizą nr 1 - wjechał do Kambodży (Kampuczy) tuż po obaleniu reżimu Pol Pota i Czerwonych Khmerów. To, co zobaczył, historie, które usłyszał, przeszło najśmielsze oczekiwania...

O książce rozmawialiśmy z autorem posłowia i wybitnym znawcą historii Kambodży - profesorem Piotrem Ostaszewskim.

Polecam profil na FB! Działa bez przerwy, także między kolejnymi wydaniami audycji. Wystarczy wejść na www.facebook.com/znajwyzszejpolki

ksiazki@polskieradio.pl

 

 

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Autor: Michał Nogaś

Goście: Dorota Masłowska, prof. Piotr Ostaszewski

Data emisji: 5.04.2015

Godzina emisji: 21.05

mk

Polecane