Istnieją czy nie? Świąteczny spór o cuda

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Istnieją czy nie? Świąteczny spór o cuda
Czas Świąt Wielkanocnych sprzyja refleksji nad wiarąFoto: Glow Images/East News

W Wielką Sobotę w "Raporcie o stanie świata" rozmawialiśmy o cudach. O tym, dlaczego ludzie w nie wierzą i dlaczego nie wierzą.

Posłuchaj

Czy jesteśmy zdolni do dostrzeżenia cudów? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Na świecie jest wiele religii i w każdej z nich dzieją się cuda. Tu nasuwa się pytanie, które z tych cudów są prawdziwe, a które nie - zastanawia się Piotr Tabisz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.
O. Paweł Krupa - dominikanin - mówi, że od samego początku chrześcijaństwo stara się pokazać cud nie tyle jako ciekawostkę czy osobliwość, ale kładzie nacisk na to, że musi mieć on wymiar znaku. - W Ewangelii cuda Chrystusa mają znaczenie - mówi.
Zdaniem kulturoznawcy prof. Wojciecha Michery cudów jest bez liku. - Cudem może być to, z czym mamy do czynienia realnie, w każdej chwili. W jakiejś mierze cud zależy od zdolności tego, który ten cud postrzega - dodaje.

Czy każdy jest zdolny do dostrzeżenia cudów? Czy cuda są ze sobą sprzeczne? M.in. o tym można usłyszeć w dźwięku dołączonym do artykułu.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadził: Dariusz Rosiak
Goście: o. Paweł Krupa (dominikanin), prof. Wojciech Michera (kulturoznawca), Jacek Tabisz (prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów)
Data emisji: 4.04.2015
Godzina emisji: 14.05

mp/mk

Polecane