Kiedy Europa wygra kosmiczny wyścig?
Europejska Agencja Kosmiczna oznajmiła, że z sukcesem przeprowadzono start rakiety z 7. i 8. satelitą europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo. Na ile to przybliża nas do sukcesu projektu?
USA, Chiny, Rosja, Unia Europejska - tworzeniem i rozwijaniem systemu nawigacji zainteresowanych jest wiele podmiotów na świecie
Foto: pixabay.com/skeeze
Galileo ma być alternatywą dla amerykańskiego systemu GPS. Dziennikarz naukowy Tomasz Rożek przypomina, że pomysł powstał już dawno temu. - W USA, Chinach, Rosji, wszystko dzieje się szybciej. Zresztą jednym z opóźnień europejskiego systemu jest system chiński i problem z częstotliwościami. Są też kłopoty finansowe - tłumaczył.
System ma być nieco inny niż amerykański GPS, z którego korzystają urządzenia nawigacyjne na całym świecie. - Ci, którzy lobbują za europejskim systemem uważają, że warto inwestować w coś, co będzie podlegać kontroli cywilnej. Pozostałe systemu kontrolowane są przez wojsko - powiedział Tomasz Rożek wskazując też na inne, bardzo istotne dla przeciętnych użytkowników systemu różnice.
W audycji można usłyszeć, jaki sygnał wysyłał na Ziemię pierwszy w historii satelita wyniesiony na orbitę - Sputnik. A Magdalena Skajewska opowiada, kiedy system Galileo ma szansę ruszyć.
***
Tytuł audycji: Europa od kuchni
Prowadził: Ernest Zozuń
Goście: Tomasz Rożek (dziennikarz naukowy), Magdalena Skajewska (Polskie Radio)
Data emisji: 31.03.2015
Godzina emisji: 17.20
ei/kd