Zbigniew Paliwoda - rozbił więzienie i przeszedł przez piekło

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zbigniew Paliwoda - rozbił więzienie i przeszedł przez piekło
Zbigniew Paliwoda - żołnierz AK, który za udział w rozbiciu więzienia im. św. Michała w Krakowie zapłacił bardzo wysoką cenęFoto: Screen z filmu "Rozbić więzienie UB"/YouTube

- Ja sam nie wiem, jak to można wytrzymać... - mówi o okresie swojej niewoli Zbigniew "Jur" Paliwoda, ostatni żyjący uczestnik spektakularnej akcji rozbicia ubeckiego więzienia.

Posłuchaj

Zbigniew Paliwoda opowiada Michałowi Olszańskiemu o rozbiciu ubeckiego więzienia w Krakowie i o późniejszym okresie niewoli (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zbigniew Paliwoda (pseudonim Jur) wziął udział w akcji rozbicia zakładu karnego im. św Michała w Krakowie, mimo że był wtedy jeszcze nastolatkiem. Partyzantom z batalionu "Ognia" udało się odbić 64 działaczy antykomunistycznych. Zrobili to w biały dzień, przy współpracy z więzienną strażniczką.

Żołnierze wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

To, co rozmówca Michała Olszańskiego przeszedł potem, jest trudne do wyobrażenia. - Nie miałem nawet 17 lat, gdy byłem aresztowany. Jak wyglądało więzienie? Proszę sobie wyobrazić, że wchodzi pan do małej, wąskiej ubikacji i ja panu oświadczam, że nie wyjdzie pan z tej ubikacji przez pół roku... - zaczyna swoją wstrząsającą opowieść Zbigniew Paliwoda.

***

Tytuł audycji: Godzina Prawdy
Prowadził:
Michał Olszański
Gość: Zbigniew "Jur" Paliwoda
Data emisji: 27.03.2015
Godzina emisji: 12.05

fbi/ei

Polecane