Justyna Mędrala 2014

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Justyna Mędrala 2014
Justyna Mędrala - laureatka Talentów Trójki w kategorii sztuki wizualne w 2014 rokuFoto: Andrzej Bołdaniuk

- Ciągle poszukuję, znajduję nowe koncepcje, które mnie coraz bardziej przerastają. Bo mając doświadczenia z większymi instalacjami, wymyśla się coraz więcej coraz trudniejszych technicznie rzeczy - mówi Justyna Mędrala, laureatka nagrody "Talenty Trójki" w kategorii "Sztuki wizualne".

Justyna Mędrala jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z 2013 roku. Rok później roku rozpoczęła studia doktoranckie na macierzystej uczelni. Swój doktorat realizuje w węglu. W jej portfolio znalazły się zarówno rysunki wielkości formatu kartki papieru, jak i kilkumetrowe płaskorzeźby. - Nie jest dla mnie problemem przeskok między małym i dużym formatem - zapewniała artystka.

Talenty Trójki - wszystko o plebiscycie >>>

Dodała, że w jej pracach bardzo ważne jest planowanie. - Liczy się czas. Nie można spędzić nad jedną pracą roku - przekonywała. Justyna Mędrala przyznała też, że jest osobą, której sztuka dotyka tematów natury kosmologicznej, metafizycznej czy tradycji alchemii, a z drugiej strony zachowuje zdroworozsądkowe podejście do  organizacji pracy. Czy te elementy się nie wykluczają? - Wiem, to jest w tym wszystkim najśmieszniejsze - mówiła Justyna Mędrala.

- Zawsze interesowały mnie kontrasty, sama jestem osobą kontrastową. Kiedy zajmowałam się rysunkiem, operowałam tłustą czernią ołówka i bielą kartki - dodała.

Talent Trójki został jej przyznany "za prace błyskotliwe pod względem formy, sugestywnie odzwierciedlające podstawowe struktury świata, za intuicję odkrywania nieoczywistego w racjonalnym języku nauki. Za spójność formy i treści i za intrygujące wykorzystanie tradycyjnego materiału".

Polecane