"Ład traktatowy po zimnej wojnie się wali"
2015-03-12, 09:03 | aktualizacja 2015-03-12, 22:03
Traktat o broni konwencjonalnej jest martwy od 2007 roku, jednak decyzja Rosji o opuszczeniu grupy konsultacyjnej jest znamienna – ocenili publicyści w Trójce.
Posłuchaj
Rosja zapowiedziała wycofanie się z prac grupy konsultacyjnej ds. CFE - Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. Rosja twierdzi również, że ma prawo rozmieścić broń nuklearną na Krymie.
Łukasz Lipiński ("Polityka") powiedział, że traktat o broni konwencjonalnej to martwy akt prawny. Zawarto go w 1990 roku, a potem zmodyfikowano. Podpisało go zaledwie kilka państw. Rosja przestała uznawać to porozumienie w 2007 roku, jednak - jak mówił gość Trójki - teraz chodziło o gest. - Jest on znaczący, bo wskazuje, że sytuacja eskaluje - zaznaczył. Dodał też, że "ład traktatowy po zimniej wojnie zaczyna się walić" i jest to niepokojące. Wiktor Świetlik ("W sieci") ocenił, że Rosja ostatniego czasu wydaje się bardziej nieprzewidywalna niż za I sekretarza KC PZPR Leonida Breżniewa, a zaprzestanie rozmów o traktacie było od pewnego czasu straszakiem Rosji.
Amerykanie mają przesłać na Ukrainę drony, systemy radarowe i pojazdy opancerzone. Wiktor Świetlik zaznaczył, że z punktu widzenia Kijowa najważniejsze byłyby systemy artyleryjskie do niszczenia czołgów. Dodał, że na razie USA nie angażują się na zbyt dużą skalę. Łukasz Lipiński mówił z kolei, że oprócz radarów bardzo istotne dla Ukrainy są nowoczesne środki łączności. - To sprawa absolutnie kluczowa - zaznaczył.
Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Wiktor Świetlik uznał za niemożliwe przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa w sprawie morderstwa Borysa Niemcowa. Jak przypomniał dziennikarz, człowiek, który rzekomo przyznał się do zabójstwa, odwołał swoje słowa i wyznał, że był torturowany.
Łukasz Lipiński powiedział, że rezolucja Parlamentu Europejskiego, która prawdopodobnie wezwie do takiego śledztwa, ma swoje znaczenie. Chodzi o to, że w sprawie Niemcowa stanowisko zajmują razem przedstawiciele różnych państw UE. - A o kompromis w sprawie Rosji jest trudno. Trwa wojna propagandowa. Rosja wspiera ruchy populistyczne w zachodniej Europie. Trwa walka o opinię publiczną na Zachodzie, by przekonać ją, że Europa powinna zaangażować się w konflikt na Ukrainie ze względu na wartości, które wspiera - mówił dziennikarz.
***
Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadziła: Agnieszka Stępień
Goście: Łukasz Lipiński (tygodnik "Polityka") i Wiktor Świetlik (tygodnik "W sieci")
Data emisji: 12.03.2015
Godzina emisji: 8.35
agkm/iwo