Mobbing w TVN. "O tych sprawach trzeba mówić"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mobbing w TVN. "O tych sprawach trzeba mówić"
Foto: Robert S. Donovan/Wikimedia Commons/CC

Goście "Komentatorów" uważają, że w sprawie mobbingu w TVN była zmowa milczenia. - Granica prywatności drugiej osoby została gwałtownie złamana, ale te osoby bały się odezwać - uważa Agaton Koziński z "Polska The Times".

Posłuchaj

Mobbing w TVN. "O tych sprawach trzeba mówić" (Komentatorzy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Według Jakuba Dymka z "Krytyki Politycznej" milczenie ofiar jest kwestią nierównowagi władzy. - Strach nie jest wynikiem osobistych lęków, ale tego, że osoby u władzy mogą wykorzystać swoją pozycję - zauważył.

Spółka TVN i Kamil Durczok osiągnęli wzajemne porozumienie ws. zakończenia współpracy ze skutkiem natychmiastowym - głosi komunikat TVN. Komisja powołana przez TVN - podano - zidentyfikowała przypadki niepożądanych zachowań, włącznie z mobbingiem i molestowaniem seksualnym.

Agaton Koziński uważa, że w takich sprawach najważniejsze jest, aby ofiary nie bały się o tym mówić. - Spenalizowane jest to dosyć dobrze, dodatkowe regulacje być może są potrzebne, ale najważniejsze jest, to żeby ofiary takich zachowań nie bały się mówić i mam nadzieję, że ta sprawa to ułatwi - zauważył.

Jakub Dymek przyznał, że w takich sprawach pojawia się pytanie o skuteczności instytucji państwa, prawa karnego i dopiero w ostatnim szeregu mentalności, czyli tego jak dalece jesteśmy skłonni banalizować przypadki molestowania.

Komisja w TVN została powołana 13 lutego po artykule tygodnika "Wprost", który napisał o molestowaniu seksualnym w jednej ze stacji telewizyjnych. Opublikowano relację anonimowej, "znanej dziennikarki", która była molestowana przez byłego przełożonego, "bardzo popularną twarz telewizyjną, szefa zespołu w jednej ze stacji". W artykule mowa była również o mobbingu i dyskryminacji. Nie podano jednak żadnych nazwisk, nie wyjaśniono też, o jaką stację chodzi. W mediach pojawiały się spekulacje, że chodzi o szefa "Faktów" TVN Kamila Durczoka. On sam temu zaprzeczył.

Co dalej z lewicą?

W audycji "Komentatorzy" poruszony był też temat polskiej lewicy. Jakub Dymek uważa, że Barbara Nowacka z Ruchu Palikota może być twarzą lewicy. - Nowacka jest wiarygodna, nie można powiedzieć, że głosowała w jakiejś sprawie wbrew szerokiemu konsensusowi na lewicy - podkreślił.

Agaton Koziński powiedział, że Nowacka zachowuje godną podziwu lojalność wobec Janusza Palikota. - W sytuacji, gdy coraz więcej pojawia się wokół niego oskarżeń natury karnej, może to być dla niej poważnym obciążeniem. (...) To ona ma być takim Kwaśniewskim w spódnicy - powiedział. Dodał jednocześnie, że politycznie jest osobą nie rozpoznawalną. - Nic o niej nie wiemy oprócz tego, że dobrze wypowiada się i prezentuje - zauważył.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadziła: Agnieszka Stępień

Gość: Jakub Dymek ("Krytyka Polityczna") i Agaton Koziński ("Polska The Times")

Data emisji: 11.03.2015

Godzina emisji: 8.37

to/fbi

Polecane