Barbara Nowacka: in vitro powinno być dostępne dla samotnych kobiet

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barbara Nowacka:  in vitro powinno być dostępne dla samotnych kobiet
Barbara NowackaFoto: Polskie Radio

- Przede wszystkim chodzi o to, żeby sprawy in vitro były w pełni uregulowane, żeby nie dochodziło do nadużyć, do bałaganu, żeby procedury były jasno wytyczone - mówi w "Salonie politycznym Trójki" Barbara Nowacka z Twojego Ruchu.

Posłuchaj

Barbara Nowacka z Twojego Ruchu o in vitro, kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i sytuacji lewicy na polskiej scenie politycznej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Projekt ustawy dotyczącej leczenia niepłodności będzie we wtorek pierwszym tematem na posiedzeniu Rady Ministrów. Polska jest jednym z ostatnich państw Europy bez przepisów regulujących zapłodnienie pozaustrojowe. 

Barbara Nowacka mówi, że ustawa o in vitro będzie na razie pierwszym krokiem w działaniach, które pomogą parom starającym się o dziecko. - Widzimy, jak w Sejmie przechodzą sprawy społeczno-światopoglądowe lub też dotyczące praw reprodukcyjnych i dlatego możemy mówić o pierwszym kroku, być może w dobrą stronę - zaznacza posłanka Twojego Ruchu.

Zdaniem gościa Trójki in vitro powinno być dostępne także dla kobiet samotnych. - Skoro nikt nigdy nie bronił samotnym kobietom, by miały dziecko, to dlaczego mamy im bronić tego, by starały się o dziecko metodami zapłodnienia pozaustrojowego - podkreśla Barbara Nowacka.

Odnosząc się do poniedziałkowej wypowiedzi rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która powiedziała w Trójce, że ustawa o in vitro wyjdzie z Sejmu przed wakacjami parlamentarnymi, Barbara Nowacka mówi, że bardzo trudno jest w to uwierzyć. - Patrzę, jak długo obiecywano przyjęcie chociażby konwencji antyprzemocowej. To dokument nietrudny i raczej symboliczny, a już kilka lat o nim dyskutujemy - zaznacza działaczka Twojego Ruchu. - Ja bym chciała wierzyć, że prezydent jak najszybciej podpisze konwencję, ale mamy bardzo poważne obawy, jako środowiska kobiece, że będzie z tym zwlekał. Nie będzie chciał podpaść wyborcom konserwatywnym, do których w dużej mierze się adresuje. Być może przestanie się adresować wyłącznie do nich, a zacznie być prezydentem wszystkich Polek, również tych bitych - mówi Barbara Nowacka.

Rozmówczyni Beaty Michniewicz cieszy się, że w kampanii prezydenckiej startuje kilka kobiet. - W tych wyborach, chyba po raz pierwszy, został przebity szklany sufit. Przedtem mieliśmy pojedyncze kandydatki, ale one nie miały pozycji kobiet startujących w wyborach. One swoją kobiecość albo ukrywały, albo zmieniały na matczyność. A Magdalena Ogórek, Wanda Nowicka i Anna Grodzka mają pozycję kobiet ubiegających się o najwyższy urząd w państwie. To jest przełom - ocenia Barbara Nowacka.

Gość "Salonu politycznego Trójki" podkreśla także, że kampanie prowadzone przez kobiety oceniane są ostrzej. - Dużo łagodniej traktujemy, według mnie kuriozalne, występy kandydata PSL (Adama Jarubasa), który śpiewa i tańczy - mówi posłanka Twojego Ruchu. - Prezydent Komorowski też ma swoje lepsze i gorsze momenty, ale ja mu litościwie odpuszczam, bo mu dobrze życzę - dodaje.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zdaniem Barbary Nowackiej "świetną" kampanię prowadzi Janusz Palikot. - Jestem pod wrażeniem. Ma olbrzymią energię, nie unika rozmów, ma kilka spotkań dziennie, podczas których przekonuje do swojej wizji Polski - ocenia posłanka.

Barbara Nowacka zaznacza, że nic nie wie o nieprawidłowościach finansowych w Twoim Ruchu. Posłowie, którzy opuścili niedawno to ugrupowanie, twierdzili, że partia nie płaciła ZUS za swoich pracowników.

Posłanka Twojego Ruchu przyznała, że przedstawiciele ugrupowań lewicowych rozmawiają z nią o zmianie przynależności partyjnej. Nie chciała jednak podać żadnych szczegółów, mówiąc tylko, że warto będzie zastanowić się nad przyszłością lewicy. Barbara Nowacka podkreśliła, że chciałaby lewicy, która nie boi się mówić "rzeczy niepopularnych". - Jak choćby to, że wcale nie należy obniżać podatków, tylko zreformować system podatkowy. Trzeba pomóc najbiedniejszym, ale najbogatsi w ramach solidarności społecznej powinni płacić większe podatki - mówi gość Trójki.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Beata Michniewicz

Gość: Barbara Nowacka

Data emisji: 10.03.2015

Godzina emisji: 8.13

kh/iwo

Polecane