Afera podsłuchowa. "Mamy w Polsce problem ze służbami"
- Powstaje pytanie, czy w sprawie afery podsłuchowej nie należy użyć lepszego mechanizmu wyjaśnień niż tylko komisja sejmowa. Może powinna się tym zająć komisja śledcza - mówi w "Komentatorach" w Trójce Maciej Gdula z "Krytyki politycznej".
Szef CBA Paweł Wojtunik wchodzi na zamknięte posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych w Sejmie
Foto: PAP/Tomasz Gzell
Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego trafiła płyta z zapisem 11 rozmów polskich VIP-ów. CBA przekazało nagrania prokuratorowi generalnemu. Prowadząca śledztwo prokurator Anna Hopfer poinformowała, że wystąpiła do CBA o przekazanie dokumentacji, w jaki sposób Biuro weszło w posiadanie nośnika. Sejmowa komisja ds. służb specjalnych spotka się w czwartek z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem, by poznać szczegóły dotyczące nowych nagrań.
AFERA TAŚMOWA W POLSKIM RZĄDZIE - czytaj więcej >>>
Zdaniem Macieja Gduli sprawa jest skomplikowana oraz budząca wątpliwości. - Mamy 11 nagrań, które CBA miało prawdopodobnie nie od wczoraj tylko dłuższy czas i z jakichś powodów nie przekazało tego prokuraturze. To budzi podejrzenia, co do tego, czy tymi nagraniami ktoś nie gra, czy nie odbywa się jakaś zakulisowa rozgrywka - zastanawia się publicysta.
- Mamy w Polsce problem ze służbami. Robią coś, o czym nie do końca wiedzą politycy, ani osoby kontrolujące te służby. Nawet członkowie komisji do spraw służb specjalnych mówią, że oni pytają, a szefowie służb mówią im to, co chcą powiedzieć. Nie muszą ujawniać wszystkiego - podkreśla gość Trójki.
Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna") zgadza się, że "kontrola nad służbami jest w Polsce wyjątkowo dziurawa". - Mamy teraz do czynienia z płytami, a czas, kiedy ta informacja się pojawiła, jest niepokojący. Zaledwie tydzień temu mieliśmy informację o tajnej specgrupie w ramach MSW, która miała sprawdzać, czyli byli szefowie nie szyli spisku przeciwko Sienkiewiczowi. Teraz mamy płyty. Co będziemy mieli za tydzień, dwa? Jesteśmy w przededniu kampanii prezydenckiej - zaznacza publicysta.
Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Gość Trójki mówi też, że obawia się, że "Paweł Wojtunik, jako szef służby, która w tej aferze pełni niejasną rolę, może być jedną z ofiar tej afery, podobnie jak minister Sienkiewicz".
Goście "Komentatorów" mówili także o sprawie Adama Darskiego "Nergala", uniewinnionego od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Muzyk podczas jednego z koncertów podarł Biblię. Kasację do Sądu Najwyższego wniosła i prokuratura i oskarżyciel posiłkowy.
***
Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadził: Łukasz Walewski
Goście: Maciej Gdula ("Krytyka polityczna"), Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 05.03.2015
Godzina emisji: 8.35
(kh, ei)