Żołnierze Wyklęci przez władzę i historię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żołnierze Wyklęci przez władzę i historię
Żołnierze z oddziałów mjr. "Zapory", Aleksandra Rusina "Olka" i Wojciecha Lisa "Lisa". To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.Foto: Album "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", Oficyna Wydawnicza "Volumen", 2013

- Byli wyklęci już w 1939 roku, kiedy Polska, mimo traktatów o pomocy wojskowej po napaści hitlerowskich Niemiec, została opuszczona przez Francję i Wielką Brytanię - przypomina historyk Mateusz Wyrwich.

Posłuchaj

Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni - rozmowa z historykiem Mateuszem Wyrwichem (Trójka na poważnie)
+
Dodaj do playlisty
+

1 marca po raz piąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To święto państwowe, które ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Pod nazwą "Żołnierze Wyklęci" kryją się tysiące osób zrzeszonych w różnych organizacjach (np. Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość). Święto jest obchodzone w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w 1951 roku.

Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia >>>

Jak mówi Mateusz Wyrwich, na prześladowania narażone były nie tylko osoby zaangażowane w działania partyzanckie, ale także ich bliscy. W jednym z więzień przetrzymywano 13-letnią dziewczynę, siostrę braci Leona i Edwarda Taraszkiewiczów działających w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Liczono, że bracia spróbują ją odbić, co umożliwi ich schwytanie.

''Zdaniem rozmówcy Wojciecha Reszczyńskiego Polacy chcą coraz więcej wiedzieć o Żołnierzach Wyklętych. - Mówi się o nich coraz częściej, choć wciąż jeszcze są tacy, którzy boją się opowiadać - podkreśla i przypomina też m.in. o masowym paleniu w powojennej Polsce niewygodnych książek  i sprytnej walce z tym procederem.

***

Tytuł audycji: "Trójka na poważnie"

Prowadził: Wojciech Reszczyński

Gość: Mateusz Wyrwich (pisarz i badacz najnowszej historii Polski)

Data emisji: 01.03.2014

Godzina emisji: 0.05

(gs/mk/ei/fbi/PAP)

Polecane