Wayne Shorter na LOTOS Jazz Festival

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wayne Shorter na LOTOS Jazz Festival
The Miles Electric Band wystąpi na LOTOS Festival 2015Foto: mat.promocyjne

LOTOS Jazz Festival 17. Bielska Zadymka Jazzowa odbędzie się od 23 lutego do 1 marca 2015 roku w Bielsku-Białej i Katowicach. Gwiazdą sobotniej Gali w sali koncertowej NOSPR będzie Wayne Shorter.

Oprócz programu kwartetu, zaprezentuje on także, mniej znane w Polsce, kompozycje symfoniczne. W projekcie Wayne Shorter Symphonic, który stanowić będzie druga część festiwalowej gali, muzykom towarzyszyć będą: Esperanza Spalding i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Clarka Rundella. Współorganizatorem koncertu jest Radiowa Dwójka, a impreza włączona została w cykl wydarzeń związanych z przypadającym na 2015 rok jubileuszem 90–lecia Polskiego Radia.
Z kolei gospodarzem Gali Polskiego Jazzu, która odbędzie się 24 lutego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej będzie polski laureat nagrody Grammy - Włodek Pawlik i jego goście: Lora Szafran,  Marek Bałata oraz Gary Guthman.
W kolejnych dniach czeka nas prawdziwa inwazja gwiazd. Na jedynych koncertach w Polsce wystąpią: laureat dziesięciu nagód Grammy - Arturo Sandoval ze swoim sekstetem, oraz Christian Scott z formacją Miles Electric Band. W skład tej gwiazdorskiej grupy wchodzą: pianiści - John Beasley i Robert Irving III, Badal Roy grajacy na tabli, gitarzysta Blackbyrd McKnight, perkusjonista Munyungo Jackson, perkusista Vince Wilburn Jr., basista Richard Patterson, perkusjonista Mino Cinelu, saksofonista Antoine Roney, a także DJ Logic i Jerem Ellis Powracają oni do "elektrycznego" okresu twórczości Milesa Davisa, czerpiąc z niego inspiracje do jazzowych innowacji.
Podczas Zadymki nie zabraknie również prezentacji nowego jazzu z Europy. W środę wystąpi Soweto Kinch - saksofonista altowy i raper, jeden z najbardziej żywiołowych reprezentantów młodej brytyjskiej sceny jazzowej, a w czwartek międzynarodowe, szwedzko-niemiecko-kubańskie Tingvall Trio - z Hamburga. Na niedzielny Koncert Otwarty zaprasza obchodzący w przyszłym roku jubileusz 30-lecia zespół Walk Away. O rozrywkową część festiwalu zadbają: Red Baraat - indyjsko-amerykański band, grający dhol’n’brass - wyjątkowe połączenie północno-indyjskich rytmów, jazzu, brass funku i hip-hopu (określani są mianem hinduskiej odpowiedzi na bałkańskie orkiestry dęte) oraz Mydy Rabycad - pierwszy czeski elektroswing band.
Szczegółowy program i informacje o biletach na www.zadymka.pl

Polecane