Porozumienie w JSW. Politycy: do happy endu jeszcze daleko
2015-02-14, 11:02 | aktualizacja 2015-02-14, 11:02
Górnicy zawiesili trwający od 28 stycznia strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" mówili, że porozumienie zawarte w JSW nie rozwiązuje wszystkich problemów.
Posłuchaj
Związkowcy zawiesili protest, a tym samym przyjęli porozumienie osiągnięte między zarządem a negocjatorami rządowymi. Strajk może zostać odwieszony, jeżeli prezes JSW Jarosław Zagórowski nie poda się do dymisji, jak zapowiedział. Lider Polski Razem Jarosław Gowin jest ostrożny, jeśli chodzi o zawarte porozumienie. - Happy end będzie wtedy, kiedy będzie plan restrukturyzacji górnictwa i plan tego, co należy zrobić ze Śląskiem. To jest kluczowy z punktu widzenia polskiej gospodarki okręg. (…) Wszystko wskazuje na to, że w JSW żadnej poważnej restrukturyzacji nie będzie. W najbliższych miesiącach będziemy musieli wpompować w ten holding parę miliardów złotych. To nie jest dobra wiadomość dla milionów Polaków - podkreślił były minister sprawiedliwości.
- Szkoda tych dwóch tygodni strajku - powiedział Henryk Wujec. Jego zdaniem sprawę można było załatwić dużo wcześniej przy stole negocjacyjnym, ale - jak dodał - zabrakło narzędzi i zapewne dobrej woli. - Śląsk jest regionem, który musi dokonywać wielkiej restrukturyzacji. Część starego przemysłu nie pasuje do dzisiejszych czasów - przekonywał doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Jerzy Wenderlich z SLD uważa, że porozumienie w JSW to początek drogi do naprawy polskiego górnictwa. - Dobrze, że do tego porozumienia doszło. Każde porozumienie jest lepsze niż konflikt. Każdy dialog jest lepszy niż brak dialogu - zaznaczył poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Barbara Nowacka z Twojego Ruchu przekonywała, że w JSW udało się ugasić kolejny pożar, zamiast opracować spójny plan energetyczny. Jej zdaniem polityka energetyczna państwa musi być jednolita i nie powinna dotyczyć jedynie kopalń, ale całego regionu. - Samo myślenie o restrukturyzacji nie może dotyczyć tylko kopalń. Trzeba myśleć o całym Śląsku, w którym oprócz kopalń są też wszystkie zakłady usługowe, miejsca pracy powiązane z górnictwem - podkreśliła.
Jarosław Kalinowski z PSL skupił się przede wszystkim na osobie prezesa JSW. W jego ocenie Jarosław Zagórowski doprowadził do tego, że plan oszczędnościowy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej będzie realizowany. - Może nie w stu, ale w osiemdziesięciu procentach - zaznaczył.
Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
- Dialog, a nie siła. Prezes JSW przekładał rozwiązania siłowe ponad dialog i to się kończy źle dla firmy, która ma kłopoty finansowe. A przede wszystkim kończy się to źle dla ludzi - mówił w radiowej Trójce szef klubu PiS. Mariusz Błaszczak skrytykował także rządzących. - Wszędzie słyszymy obietnice, ale górnicy nie mają już zaufania. Donald Tusk obiecał im w kampanii wyborczej do PE, że kopalnie nie będą likwidowane, a parę miesięcy później premier Kopacz ogłosiła, że będzie likwidowała miejsca pracy - dodał.
Zarzuty posła PiS odpierał Rafał Grupiński. - Cały program restrukturyzacji górnictwa przygotowany przez rząd miał za zadanie ratować miejsca pracy. Problem polegał na tym, że związkowcy postanowili ten proces zablokować, najpierw w jednej, potem w drugiej kompani węglowej. (…) Związkowcy walczą często kosztem zakładu pracy - podkreślił.
Szef związkowców w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Piotr Szereda mówił w piątek o zwycięstwie, jednak dodał, że górników będzie ono kosztowało sporo. Ich wynagrodzenia zostaną obniżone o 15-20 procent. Równocześnie jednak - jak zaznaczył - oszczędności zakładów będą mniejsze. Nie będą one wynosiły 519 milionów, jak chciał zarząd JSW, lecz około 270-280 milionów. Jak relacjonował, górnicy pokazali też zarządowi inne źródła oszczędności. Dzięki nim kopalnie JSW mają w tym roku wyjść "na zero", bez strat.
Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" rozmawiali także m.in. o proteście rolników oraz o wyborach prezydenckich.
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Jarosław Gowin (Polska Razem), Henryk Wujec (Kancelaria Prezydenta PR), Rafał Grupiński (PO), Mariusz Błaszczak (PiS), Jarosław Kalinowski (PSL), Barbara Nowacka (TR), Jerzy Wenderlich (SLD)
Data emisji: 14.02.2015
Godzina emisji: 9.09
(aj/iwo)