Syriza nowym wybawicielem Unii Europejskiej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- W ciągu ostatnich 30 lat partie otwarcie populistyczne i kwestionujące porządek Unii Europejskiej nie miały tak wiele do powiedzenia w krajach Europy. Partie głównego nurtu chciały reformować Unię, ale nie kwestionowały jej sensu - mówi dr Konrad Niklewicz.

Posłuchaj

Widmo populizmu krąży nad Europą? (Europejski Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Dwa tygodnie temu po władzę w Grecji sięgnęła Syriza. Partia, którą szybko okrzyknięto populistyczną, jest nadzieją dla greckiej ulicy, a dla Brukseli zagrożeniem. Przypadek Grecji wpisuje się w pewną tendencję: Włochy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Węgry... - Istnieje realna możliwość wyjścia Grecji ze strefy euro, a nawet opuszczenia Wspólnoty. To pogłębiłoby trwający poważny kryzys ekonomiczny w Unii Europejskiej, ale wydaje się, że w tle rozwija się dużo poważniejszy kryzys, dotykający istoty istnienia Wspólnoty Europejskiej - komentuje prowadzący Paweł Drozd.
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse przyznaje, że wygrana Syrizy jest wynikiem kryzysu, który drąży kraje Wspólnoty od kilku lat oraz faktu, że tradycyjne partie polityczne, które budowały Unię Europejską i odpowiadają za to, w jakim kierunku zmierza Wspólnota, przez kilka lat kryzysu nie zrobiły wiele. - To naturalny proces, że społeczeństwa pogrążone w kłopotach szukają pewnej nowej recepty, tym bardziej, że w demokracji tak jest, że jeśli coś się nie sprawdza, ktoś nie przedstawia racjonalnej recepty, to próbujemy szukać opozycji, kogoś kto ma alternatywny pomysł - wyjaśnia profesor.
Syriza jest zatem próbą nie tylko zmiany szyldu rządzących, ale również zmiany polityki. Czas pokaże, jaki będzie efekt tego eksperymentu.

***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki

Prowadził: Paweł Drozd

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Instytut Sobieskiego, Uniwersytet Warszawski), dr Konrad Niklewicz (Instytut Obywatelski)

Data emisji: 10.02.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm/fbi)

Polecane