Sól na rany. Wspomnienia byłej więźniarki Auschwitz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sól na rany. Wspomnienia byłej więźniarki Auschwitz
Anna Szałaśna ma 89 lat. Była w Auschwitz, a potem w RavensbrückFoto: Dominik Czapigo

- Niemiec, który mnie przesłuchiwał, zaczął krzyczeć, że powinnam chodzić do szkoły i jak nie będę mówić prawdy, to wyśle mnie do Oświęcimia. Odpowiedziałam mu, że przecież tam są już ludzie, to nie będę sama - opowiada Anna Szałaśna, była więźniarka.

Posłuchaj

Auschwitz. Jak to było możliwe? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Anna Szałaśna ma dziś 89 lat. W 1943 roku została wysłana do Auschwitz, a potem do Ravensbrück. Przetrwała oba obozy i pomimo aresztowania, torturowania i strasznych przeżyć nie straciła radości życia. Jak podkreśla, wydaje się, że pewne momenty w życiu są nieznośne i nie do przejścia, jednak udaje się to przeżyć, bo wszędzie można znaleźć człowieka, nawet w tak nieludzkim miejscu jak Auschwitz.

Anna Maciąg zajmuje się nagrywaniem opowieści świadków historii. Jedną z osób, z którymi rozmawiała, była właśnie Anna Szałaśna. - Wśród setek rozmówców dominowali ludzie, którzy chcieli mówić, a wcześniej nie byli słyszani. Często była to spowiedź ich życia, moment, kiedy mogą wszystko powiedzieć - mówi Anna Maciąg z Fundacji Ośrodka "Karta". Jak dodaje, opowieść na temat czasu minionego niejednokrotnie ma charakter terapeutyczny i pomaga w nadaniu sensu własnej historii.
70 lat temu, 27 stycznia 1945 roku obóz w Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej. Niemieccy naziści zamordowali w nim ok. 1,1 mln osób.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Anna Szałaśna (była więźniarka Auschwitz, a potem Ravensbrück, etnomuzykolog, dawniej współpracowniczka Polskiego Radia), Anna Maciąg (Fundacja Ośrodka "Karta")

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm/mk)

Polecane