"Nie doszło do ludobójstwa"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie doszło do ludobójstwa"
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie bałkańskiego ludobójstwa Foto: PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że zarówno Serbia, jak i Chorwacja nie dopuściły się względem siebie ludobójstwa podczas wojny na Bałkanach.

Posłuchaj

"Nie doszło do ludobójstwa" - orzekł Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wobec Serbii i Chorwacji
+
Dodaj do playlisty
+

Belgrad i Zagrzeb uznały orzeczenie za zamknięcie rozdziału w historii. - W opinii trybunału, w rozumieniu konwencji, zgodnie ze znaczeniem artykułu drugiego punktów A i B, nie popełniona została zamierzona zbrodnia ludobójstwa -  tak brzmi wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze odnoszący się do chorwackich zarzutów wobec Serbii i serbskich wobec Chorwacji. Oba państwa zarzucały sobie ludobójstwo w wojnie lat 90.

Czy ten wyrok zamyka konflikt między dwoma państwami bałkańskimi? - Prezydenci obu państw podkreślali po usłyszeniu wyroku, że choć temat ludobójstwa został wyczerpany, to pozostają do wyjaśnienia choćby kwestie osób zaginionych - mówił w rozmowie z Ernestem Zozuniem Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Trzy strony świata

Prowadził: Ernest Zozuń

Gość: Tomasz Żornaczuk (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 04.02.2015

Godzina emisji: 16.45

(IAR, fbi, mp)

Polecane