Polsko-rosyjskie stosunki stają się coraz bardziej napięte

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polsko-rosyjskie stosunki stają się coraz bardziej napięte
Minister spraw zagranicznych Grzegorz SchetynaFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Mamy do czynienia z serią niezręcznych działań w zakresie tzw. polityki historycznej po polskiej stronie - powiedział w radiowej Trójce prof. Tomasz Stryjek. - Oburzenie strony rosyjskiej na fakty, które są wyciągane na wierzch, nas nie dziwi. Pokazuje, jakie ma podejście Rosja - zauważył Tomasz Czuwara.

Posłuchaj

Polsko-rosyjskie stosunki coraz bardziej napięte (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zaczęło się od wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny, który powiedział, że "to pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali Auschwitz". Szef MSZ uznał także, że pomysł zorganizowania 8 maja konferencji na Westerplatte jest interesujący. - To nie jest naturalne, że obchody zakończenia wojny organizuje się tam, gdzie ta wojna się rozpoczęła - ocenił.
W reakcji na słowa szefa polskiej dyplomacji wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin stwierdził, że to "kolejna niezdarna próba ze strony polskiego polityka zakwestionowania wyników II wojny światowej i roli ZSRR jako zwycięzcy w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej".
Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
- Mam wrażenie, że mamy do czynienia z serią niezręcznych działań w zakresie tzw. polityki historycznej po polskiej stronie. To są wypowiedzi chyba niepotrzebne, w szczególności ta dotycząca Auschwitz. Również nie jestem przekonany do pomysłu organizacji obchodów 8 maja na Westerplatte, a na pewno do ujawniania teraz tego pomysłu - powiedział w audycji "Puls Trójki" prof. Tomasz Stryjek z PAN.
Według niego Polska nie jest w stanie sama podjąć realnych działań jeśli chodzi o konflikt, który toczy się w Donbasie, "być może dlatego następuje przesunięcie w stronę polityki historycznej, która jest polityką symboliczną". - Rosja prowadzi zmasowaną propagandę historyczną (...) Przyjmowanie tej płaszczyzny, którą ona sama dyktuje nie ma sensu, to niczego nie zmieni. Nie uda się wybić Rosji z tej polityki i z tej pozycji, którą ona sama sobie przypisała - głównego zwycięzcy w wojnie - dodał.
Z opinią prof. Stryjka nie zgodził się Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog. - To, co robi MSZ w tym momencie, te dosyć mocne odpowiedzi na sygnały płynące ze strony rosyjskiej, jest bardzo dobre - skomentował.
- Oczywiście wchodzimy na ten sam poziom retoryki, jaki prezentuje FR, natomiast cały czas poruszamy się jednak na gruncie faktów. Oburzenie strony rosyjskiej na fakty, które są wyciągane na wierzch, nas nie dziwi. Pokazuje, jakie ma podejście Rosja. Ona chce sobie zawłaszczać. Pamięć historyczna jest jedna, z faktami nie powinno się dyskutować - oznajmił.
***
Tytuł audycji:
Puls Trójki
Prowadził: Damian Kwiek
Goście: Tomasz Czuwara (Fundacja Otwarty Dialog) i prof. Tomasz Stryjek (PAN)
Data emisji: 03.02.2015
Godzina emisji: 17.45
kk/mp

Polecane