Anna Dymna pomaga potrzebującym artystom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anna Dymna pomaga potrzebującym artystom
Anna Dymna otworzyła pierwsze w lutym tego roku wydanie "Magazynu Bardzo Kulturalnego"Foto: G. Śledź/ PR2

Z inicjatywy Anny Dymnej na początku roku od lat odbywa się w krakowskiej Filharmonii koncert dla artystów potrzebujących pomocy.

Posłuchaj

Krakowskie wydanie MBK: Dymna, Rusinek, Villqist (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

15 lutego krakowscy artyści wystąpią, a Anna Dymna i Bronisław Maj poprowadzą aukcję cennych przedmiotów m.in. piór podarowanych przez znanych ludzi kultury i polityków. Koncert dedykowany jest Krzysztofowi Globiszowi. Dlatego to Anna Dymna otworzyła pierwsze w lutym tego roku wydanie "Magazynu Bardzo Kulturalnego".


Natomiast z Michałem Rusinkiem - prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej - od 3 lat łączymy się 1 lutego, na różne sposoby przywołując założycielkę Fundacji. Tym razem prezes poinformował nas o rozstrzygnięciu konkursu im. Adama Włodka. Został on ogłoszony po raz pierwszy. Poznaliśmy jego laureatów, czyli młodych pisarzy, którzy otrzymają stypendium na zrealizowanie swoich przedstawionych kapitule konkursu projektów na książki. Zdajemy systematycznie relację z działań Fundacji, której jesteśmy - jako Trójka - partnerami.

Ingmar Villqist - dramatopisarz, reżyser z Chorzowa - zaprezentował w niedzielę (1.2) w Teatrze Bagatela w Krakowie swoją adaptację "Lotu nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya, słynnej powieści z 1962 roku. W roli siostry Ratched wystąpiła Urszula Grabowska (laureatka Polskich Orłów za rolę główną w filmie Feliksa Falka pt. "Joanna"). Połączyliśmy się z Krakowem, by porozmawiać z Ingmarem Villqistem o tej wersji "Lotu", który znany jest nade wszystko z wersji filmowej, a także z realizacji teatralnych (najsłynniejszą  w Polsce wyreżyserował  Zygmunt Hubner w Teatrze Powszechnym w Warszawie w 1977 roku).

W tym wydaniu na więcej pozwolić sobie nie mogliśmy. Przygotowując "Magazyn...", nie znaliśmy wyników meczu polskiej reprezentacji piłkarzy ręcznych na mistrzostwach świata.

Baszka Marcinik, Wojciech Dorosz - wydawca.
P.S.: We wtorek (3 lutego) w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostaną wręczone nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" za książki miesiąca i książki roku w różnych kategoriach. Książką marca 2014 była przedstawiana w wersji dźwiękowej w Trójce powieść Pawła Huelle "Śpiewaj Ogrody".
/ P.S. 2. W sobotę (7 lutego) w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbędzie się premiera "Burzy" wg Szekspira w reżyserii Talentu Trójki 2010 - Krzysztofa Garbaczewskiego. W roli Prospera wystąpi... Ewa Skibińska. Relację z premiery zdamy za tydzień.

Polecane