Kendrick Lamar na Open'er Festival 2015!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kendrick Lamar na Open'er Festival 2015!
Kendrick LamarFoto: mat.promocyjne

Poznaliśmy kolejnych artystów, którzy wystąpią na Open'er Festival 2015. Wśród nich są: m.in. Kendrick Lamar, Thurston Moore i Chet Faker!

Posłuchaj

Kendrick Lamar na Open'er Festival 2015! (Program alternatywny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, ale pewność, że nowy album Kendricka Lamara ukaże się przed Open’erem jest! Dzięki temu, gdyńska publiczność jako jedna z pierwszych usłyszy na żywo  prawdopodobnie najbardziej oczekiwany album 2015 roku.

Lamar powróci z nowym materiałem po ponad dwóch latach od momentu ukazania się "Good Kid, M.A.A.D City", płyty, która "wygrała" cały 2012 rok. Nie było podsumowania nie zwracającego uwagi na to niezwykłe, kompletne i dopracowane wydawnictwo. Do zestawu wyróżnień, na które składały się pierwsze miejsca na listach najlepszych płyt roku, szereg nagród i doskonała sprzedaż, zabrakło tylko Grammy w kategorii "Album Roku".

Choć już same nominacje - w sumie siedem - były dla kalifornijskiego rapera sukcesem. Lamar swoją pozycję budował jednak nie komplementami i  prestiżowymi laurami. Jesienią 2013 wyruszył wspólnie z Kanye Westem w  "Yeezus Tour". Pierwsza od lat trasa koncertowa Westa zyskała najlepszy z możliwych supportów. W tym czasie Lamar był już w konflikcie z dużą częścią amerykańskiej sceny hip-hopowej, która poczuła się urażona jego wersem z singla "Control", w którym Lamar postawił się ponad Drake’iem, ASAP Rockym, Tylerem i wieloma innymi raperami. Na dodatek nazwał się "Królem Nowego Jorku" co wywołało lawinę beefów nagranych przez raperów ze Wschodniego Wybrzeża.

Lamar nie dał się sprowokować i cały ubiegły rok poświęcił na nagrywanie nowego albumu, a nie na rozliczenia z konkurentami. Pierwszym zwiastunem nadchodzącej płyty był singiel "i", wydany we wrześniu. Świetnie przyjęty, zdecydowanie odcinający się od "ulicznego" "Good Kid, M.A.A.D city", choć pozostający w duchu kalifornijskiego rapu. "i" przyniosło raperowi kolejne dwie nominacje do Grammy. W 2014 roku Lamara można było usłyszeć w utworach Flying Lotusa, Alicii Keys, Pushy T czy Jay Rocka, w 2015 czekamy, by to znakomite towarzystwo pojawiło się na jego trzecim albumie!

Thurston Moore to artysta, bez którego amerykańska scena alternatywna byłaby nie tyle uboższa, co przede wszystkim brzmiała by zupełnie inaczej. Trudno ocenić jego wpływ na brzmienie dziesiątek zespołów i setek płyt, które ukazały się w ciągu ostatnich czterech dekad.

W 1976 roku, osiemnastoletni wówczas Moore przeniósł się do Nowego Jorku, żeby zacząć grać punk. W 1981 razem z Kim Gordon powołał do życia jeden z najważniejszych rockowych zespołów w historii rocka - Sonic Youth. Warto przypomnieć, że ich jedyny polski koncert miał miejsce na Open’erze latem 2007 roku.

Sonic Youth wydali 17 albumów studyjnych, a to jedynie część dyskografii samego Moore’a, który przez lata współpracował z R.E.M., Yoko Ono, Johnem Zornem, Glennem Brancą, black-metalową formacją Twilight i wieloma innymi. Wybrany przez Rolling Stone’a 34 najlepszym gitarzystą świata komponował muzykę do filmu, nagrywał albumy z muzyką eksperymentalną i improwizowaną. Po zawieszeniu działalności Sonic Youth powołał do życia zespół Chelsea Light Moving oraz wrócił do solowego projektu, muzycznie najbardziej zbliżonego do dokonań macierzystej formacji. Pierwszy solowy album wydał jeszcze w 1995 roku. Kolejne, w 2007, 2011 i wreszcie najnowszy, "The Best Day" pod koniec ubiegłego roku. To w ramach promocji tej płyty Moore wraz z zespołem pojawi się na Open’erze.

Chet Faker

Kiedy na listach przebojów i najważniejszych blogach muzycznych niezwykłą popularnością cieszyło się tzw. "hipster R’N’B", Nicholas James Murphy, dwudziestopięciolatek z Melbourne, trochę na przekór postanowił oddać się soulowi, oczywiście stymulując klasyczny gatunek sporą dawką elektroniki.

Warunki głosowe na śpiewanie soulu miał znakomite, pomysły na muzykę również. Zadziałało bardzo szybko. Najpierw cover "No Diggity" z repertuaru Blackstreet, potem pierwsze autorskie wydawnictwo "Thinking In Textures" i wreszcie wspólna EPka z Flume’em. W ciągu roku Chet Faker stał się jednym z najbardziej komentowanych nowych artystów. Zainteresowanie swoją twórczością udało mu się nie tylko utrzymać, ale przede wszystkim pomnożyć. Dlatego wszystkie kolejne single, w tym tak znakomite jak "Fool Of Me", "Melt" czy wreszcie "Talki Is Cheap" i "Gold", stawały się przebojami. W kwietniu ubiegłego roku Faker wydał wreszcie debiutancki album "Bulit On Glass". Pierwszorzędna elektronika i neo-soul przyniosły płytę, obok której w 2014 roku nie można było przejść obojętnie. Podobnie będzie z jego open’erowym debiutem. Chet Faker wystąpi w Gdyni już 1 lipca!

To już kolejny artysta ogłoszony przez organizatorów gdyńskiego festiwalu. Kto jeszcze zagra w tym roku na Babich Dołach?

Swans zagrają na Open'er Festival 2015! >>>
Alt-J gwiazdą Open'era 2015! >>>

(mat.promocyjne)

Polecane