Islamski problem echem grzechu pierworodnego Europy
2015-01-28, 06:01 | aktualizacja 2015-01-28, 19:01
Zamachy na redakcję Charlie Hebdo zmieniły Europę oraz podejście do islamu. - Istnieje duża grupa muzułmanów, których nie powinno się wykluczać z bycia Europejczykami, bo są lojalnymi obywatelami - mówi dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk.
Posłuchaj
Gość Trójki jest zdania, że po wydarzeniach we Francji należy odnaleźć ludzi, którzy są problemem i ustalić, dlaczego tak postępują. - Niektórzy się integrują i my o nich nie mówimy, są to miliony ludzi, którzy żyją spokojnie. Dlaczego wypływają tacy, a nie inni. Co za tym stoi? - zastanawia się dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk. Jak dodaje, należy wyważyć, że nie wszyscy muzułmanie są tacy sami i mamy zarówno złych, jak i dobrych wyznawców tej religii.
Dariusz Rosiak uzupełnia, że kwestia islamu w Europie dotyczy m.in. radykalnych imamów, którzy nawołują do tego, by zabijać innych. - Fakt, że na przedmieściach francuskich czy belgijskich miast mamy taką właśnie sytuację, nie jest wyłącznie problemem imigrantów czy muzułmanów, a problemem Europy, kontynentu, który nie ma tym ludziom nic do zaproponowania - mówi prowadzący audycję.
Marek Magierowski zgadza się ze zdaniem Dariusza Rosiaka, że część winy leży po stronie europejskich polityków. Również Agata Skowron-Nalborczyk przyznaje, że rozmowę należy zacząć od grzechu pierworodnego Europy, czyli tego, kto kogo sprowadzał i dlaczego. - Francja ściągała tanich robotników z kolonii i uważała, jak Niemcy, że oni przyjadą, zarobią i wyjadą. Socjologowie od razu ostrzegali przed tym, że będą chcieli zostać - podkreśla rozmówczyni Dariusza Rosiaka.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadził: Dariusz Rosiak
Goście: dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk (Zakład Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego), Marek Magierowski (publicysta)
Data emisji: 27.01.2015
Godzina emisji: 21.07
(sm/mk)