Powojenna trauma wyssana z mlekiem matki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powojenna trauma wyssana z mlekiem matki
Pacyfikacja Zamojszczyzny. Zniszczona wieś Sochy. Czerwiec 1943.Foto: Wikimedia Commons/dp. Źr.: kolekcja zdjęć z II wojny światowej dr Marka Tuszyńskiego

- Dzieci, które przeżyły pacyfikację wsi Sochy, zapamiętały obrazy apokaliptyczne. Niemcy zabijali wszystkich. Zarówno śmierć jak i ocalenie były przypadkowe - mówi Anna Janko, autorka "Małej zagłady".

Posłuchaj

"Mała zagłada" - trauma wyssana z mlekiem matki (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

1 czerwca 1943 roku we wsi Sochy na Zamojszczyźnie Niemcy przeprowadzili pacyfikację połączoną z eksterminacją bez wysiedlenia. Zginęło ok. 200 osób. Z całej wsi, liczącej osiemdziesiąt osiem domów, pozostała ukryta w zbożu garstka mieszkańców, głównie kobiet i dzieci. - Był to akt zemsty, bo wieś Sochy udzielała pomocy partyzantom - mówi Anna Janko, pisarka i poetka.

"Strach
"Strach jest rodzajem pamięci", pisze Anna Janko. Jak się z nią zatem zmierzyć? Dlaczego powstała "Mała zagłada"?
Prowadzący, Michał Nogaś zwraca uwagę, że pisarka opowiada o tym, jakby sama to przeżyła. Jak wyjaśnia Anna Janko, jest to związane z jej silną relacją z matką i tzw. dziedziczeniem ponadgenowym. - Dla mnie historia mojej matki była wkomponowana w moje dzieciństwo. Jej dzieciństwo było rdzeniem mojego, bo okrutne wspomnienia mojej mamy żarły ją od środka i ona musiała o tym mówić - przyznaje autorka "Małej zagłady".
Od najmłodszych lat Anna Janko słuchała o tym, co zdarzyło się w Sochach owego pamiętnego dnia zagłady. W miarę upływu lat, gdy percepcja córki była coraz większa, opowieści stawały się coraz bardziej okrutne. - Kiedy stwierdziłam, że napisanie tej książki jest moim obowiązkiem, ruszyłam z dyktafonem i wtedy dowiedziałam się jeszcze więcej i jeszcze straszniejszych rzeczy - mówi pisarka.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Michał Nogaś

Gość: Anna Janko (pisarka i poetka)

Data emisji: 22.01.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm/mp)

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Nogaś

Gość: Anna Janko (pisarka i poetka)

Data emisji: 22.01.2015

Godzina emisji: 21.07

Polecane