"Carte Blanche" - filmowa historia, którą napisało życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Carte Blanche" - filmowa historia, którą napisało życie
Lublin, 21.02.2014. Aktor Andrzej Chyra oraz lubelski nauczyciel Maciej Białek w trakcie konferencji prasowej z okazji rozpoczęcia realizacji zdjęć do filmu "Carte Blanche"Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Życiorys Macieja Białka, tracącego wzrok nauczyciela historii, stał się podstawą do powstania scenariusza filmowego. O życiu, które stało się kinową inspiracją, opowiada reportaż Mateusza Sadowskiego "Poczucie światła".

Posłuchaj

"Carte Blanche" - filmowa historia, którą napisało życie (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jacek Lusiński, reżyser filmu "Carte Blanche", mówi w reportażu o dniu, w którym usiadł w małej knajpce, by zjeść śniadanie i poczytać gazetę. - W gazecie był reportaż, który dotyczył Maćka. Przeczytałem go bardzo szybko i już nie zjadłem śniadania. Ta historia bardzo silnie mnie uderzyła. Dostrzegłem w niej ogromny potencjał opowieści o człowieku, który mierzy się z losem i próbuje iść wbrew światu - zdradza reżyser.

Maciej Białek opowiada o tym, jak tracił wzrok, jak "powoli, krok po kroku, wkraczał w trochę inny świat". - Jeśli się poddam i będę narzekał, to spadnę na margines życia (…) i wszystko, co życie może mi zaoferować, ominie mnie, przejdzie bokiem - podsumowuje.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Odtwórca głównej roli Andrzej Chyra zauważa, że "Carte Blanche" nie jest "filmem medycznym, ale filmem o ludziach i emocjach". - Jego bohater to ktoś, kto broni swojej pozycji, tożsamości i pewności. To go jakby wzmacnia, powoduje, że zaczyna lepiej widzieć siebie i świat wokół siebie, chociaż traci wzrok - mówi aktor.

***

Tytuł audycji: Reportaż w radiowej Trójce
Tytuł reportażu: "Poczucie światła"
Autor: Mateusz Sadowski
Data emisji: 22.01.2015
Godzina emisji: 18.15

(iwo/mp)

Polecane