Legenda animacji żegna się z widzami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Legenda animacji żegna się z widzami
"Zrywa się wiatr" jest bardzo poważnym kandydatem do Oscara w kategorii: pełnometrażowy film animowanyFoto: mat. promocyjne

Około połowy filmów powstających w Japonii to filmy animowane. Jedno ze studiów zajmujących się animacją wzbudza szczególne emocje, nie tylko wśród japońskiej publiczności.

Posłuchaj

Legenda japońskiej animacji żegna się z widzami (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Studio Ghibli miało od początku swojego istnienia symbolizować zmiany, jakie dzięki jego produkcjom zajdą w świecie animacji. Japonista i kulturoznawca dr Jakub Karpoluk przypomina, że faktycznie już pierwsze filmy: "Nausicaä z Doliny Wiatru" z 1984 roku i "Laputa - podniebny zamek" z 1986 roku okazały się ogromnym sukcesem. Oba filmy wyreżyserował współtwórca studia Hayao Miyazaki.

Na każdą kolejną produkcję Hayao Miyazakiego publiczność czekała z niecierpliwością i nigdy nie była zawiedziona. - On ma bardzo silną pozycję w świecie filmowym. Stroni jednak od rozgłosu, skandali i chroni swoje życie prywatne - mówi dr Jakub Karpoluk. Hayao Miyazaki, który jest już dziś starszym mężczyzną, zapowiedział ostatnio, że jego najnowszy film, nominowany w zeszłym roku do Oscara "Zrywa się wiatr", będzie pożegnaniem reżysera z widzami.

Po odejściu Hayao Miyazakiego Studio Ghibli stworzyło jeszcze dwa filmy animowane. Pierwszy z nich, "Kaguyahime no Monogatari" w reżyserii  Isao Takahaty otrzymał w tym roku nominację do Oscara.

***

Przygotowała: Natalia Grzeszczyk

Gość: dr Jakub Karpoluk (japonista i kulturoznawca)

Data emisji: 21.01.2015

Godzina emisji: 10.20

Materiał został wyemitowany w audycji Do południa

(fbi, ei)

Polecane