Zabierać dowody osobiste walczącym u boku dżihadystów?
2015-01-21, 09:01 | aktualizacja 2015-01-21, 10:01
- Brzmi efektownie, ale to populizm - tak o pomyśle odbierania obywatelstwa osobom walczącym w szeregach Państwa Islamskiego mówili goście "Komentatorów".
Posłuchaj
Według Agatona Kozińskiego ("Polska The Times") samo ustalenie, kto walczył, może być w praktyce niemożliwe. - Tam nie przyznają książeczek wojskowych - zauważył. Dodał, że każdy ma prawo do własnego obywatelstwa. - Francuz walczący w ramach Państwa Islamskiego nadal jest Francuzem. (…) Dotykamy bardzo delikatnej kwestii i trudno sobie wyobrazić, jak moglibyśmy to zapisać, żeby być rzeczywiście precyzyjnym - podkreślił.
Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") przyznał, że jest przeciwny tworzeniu prawa ad hoc. - Jeżeli komuś udowodni się łamanie prawa, to należy przeprowadzić proces i wymierzyć karę adekwatną do przestępstwa - powiedział.
Goście Trójki odnieśli się także do rozpoczynającego się w Niemczech procesu trzech kobiet oskarżonych o wspieranie dżihadystów. Jedną z oskarżonych jest Polka wychowana w Niemczech.
Agaton Koziński zwrócił uwagę na nasze tradycyjne myślenie, które dotąd przejawiało się tym, że w Polsce nie obawialiśmy się zamachów terrorystycznych ze strony muzułmanów. - A tutaj mówimy o dwóch Polakach, bo nie tylko o Karolinie R., ale także o jej bracie, który przeszedł na najbardziej radykalną odmianę islamu. Ci ludzie mogą przyjechać do Polski i bez problemu przygotować zamach ponieważ wtapiają się w nasze społeczeństwo - zauważył.
Bogumił Łoziński przytoczył dane MSZ, które szacuje liczbę osób z Polski, związanych w jakiś sposób z Państwem Islamskim, na kilkanaście. - Nie jest to takie powszechne zjawisko, żebyśmy się tego obawiali. Należy zadać pytanie dlaczego Europejczycy angażują się w Państwo Islamskie, które jest inicjatywą zbrodniczą. To klęska Europy, która dała ludziom wolność, ale nie pokazała, czym ją należy wypełnić - podkreślił.
Proces w Duesseldorfie
25-letnia Polka Karolina R., która posiada także niemieckie obywatelstwo, kilka lat temu przeszła na islam. Następnie wyszła za mąż za członka organizacji Państwo Islamskie, walczącego na Bliskim Wschodzie.
Według prokuratury, kobieta przekazywała swojemu mężowi sprzęt wideo wykorzystywany do nagrywania filmów propagandowych. Miała też dostarczyć dżihadystom ponad 10 tysięcy euro. Niemieccy śledczy oskarżyli Polkę o wspieranie terroryzmu.
Kobieta od kilku miesięcy przebywa w areszcie. Grozi jej do 10 lat więzienia. Oskarżona jak dotąd nie odniosła się do stawianych jej zarzutów.
***
Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadził: Łukasz Walewski
Goście: Agaton Koziński ("Polska The Times"), Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny")
Data emisji: 21.01.2015
Godzina emisji: 8.37
(to, ei)