Chciała uczynić człowieka szczęśliwym. Dziedzictwo św. Hildegardy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chciała uczynić człowieka szczęśliwym. Dziedzictwo św. Hildegardy
Fragment obrazu przedstawiającego św. Hildegardę z BingenFoto: Wikipedia Commons/RobertLechner at de.wikipedia

Święta Hildegarda podkreślała ścisły związek pomiędzy odpowiednim żywieniem a zdrowiem. Jej terapia to nasze nie tylko religijne, ale także kulturowe dziedzictwo.

Posłuchaj

Chciała uczynić człowieka szczęśliwym. Dziedzictwo św. Hildegardy (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Św. Hildegarda z Bingen była sławną uzdrowicielką i doktorem Kościoła katolickiego. Zdrowie człowieka było dla niej kwintesencją całego życia.

Doktor nauk humanistycznych ksiądz Jacek Wróbel mówi, że Hildegarda chciała uczynić człowieka szczęśliwym. - Jeśli będzie szczęśliwy, to będzie zdrowy, a jeśli będzie zdrowy, to będzie łagodniej się odnosił do innych ludzi. Wtedy będzie mu się lepiej żyło i przy okazji zajmie się duchowymi sprawami. Będzie tworzył lepszy świat - tłumaczy ksiądz.

- Dzisiaj patrzymy na człowieka bardzo mechanicznie. Hildegarda patrzyła na człowieka genetycznie i widziała go jako całość, której nie da się rozdzielić - mówi gość Grażyny Dobroń i dodaje, że wizja Hildegardy opierała się na ciągłym poszukiwaniu właściwej drogi, ponieważ na przestrzeni życia wszystko wokół się zmienia. - Nie da się zbudować jednej jedynej wizji siebie samego i jej realizować - zaznacza ksiądz Jacek Wróbel.

A czym się żywić, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem? Podstawą według św. Hildegardy był m.in. orkisz działający zbawiennie na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, depresję i cukrzycę. Podkreślała także dużą rolę przypraw.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka

Prowadziła: Grażyna Dobroń

Gość: ksiądz Jacek Wróbel (doktor nauk humanistycznych)

Data emisji: 20.01.2015

Godzina emisji: 11.15

(kh/mk)

Polecane