"Ida" nominowana do Oscara. Łukasz Żal: będę konkurował ze swoimi mistrzami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ida" nominowana do Oscara. Łukasz Żal: będę konkurował ze swoimi mistrzami
Kadr z filmu "Ida"Foto: mat. prasowe

- To była ogromna niespodzianka, uczucie, w które nie mogłem uwierzyć, sen - mówi o nominacji do Oscara współautor zdjęć do filmu "Ida" Łukasz Żal.

Posłuchaj

"Ida" nominowana do Oscara. Łukasz Żal: będę konkurował ze swoimi mistrzami (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Ida" Pawła Pawlikowskiego otrzymała nominację do Oscara w dwóch kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny i zdjęcia. Autorami zdjęć do polskiej produkcji są Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. Nominowane zostały także dwa polskie krótkometrażowe filmy dokumentalne, "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz oraz "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego. Autorem zdjęć do "Joanny" także jest Łukasz Żal.

- Wszyscy znajomi i przyjaciele zawsze życzą Oscara i nagle jest taka nominacja. To jest coś niesamowitego, że zaczynają się spełniać marzenia. Coś, co zawsze funkcjonowało w żartach - mówi Łukasz Żal.

O innych autorach nominowanych w tej samej kategorii gość audycji mówi, że to jego mistrzowie. - Emmanuel Lubezki, Roger Deakins i Dick Pope to operatorzy, których podpatruję. To jest dla mnie niezwykła sytuacja, że będę konkurował ze swoimi mistrzami - podkreśla Żal.

Rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego zdradza także, że wyjeżdża w Bieszczady na zdjęcia do kolejnego filmu. - Będę tam do 4 marca, z małą przerwą na galę oscarową. Na pewno muszę być w Los Angeles, chociaż nie będzie to łatwy czas, bo później trzeba od razu wracać do kraju na zdjęcia - informuje operator.

Oscary 2015 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

 

***

Tytuł audycji: Fajny film

Autor: Ryszard Jaźwiński

Goście: Łukasz Żal (autor zdjęć do filmów "Ida" i "Joanna")

Data emisji: 20.01.2015

Godzina emisji: 10.48

(kh,iwo)

Polecane