"Mogło to spotkać i nas", czyli rozmowa z nominowanymi do Oscarów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mogło to spotkać i nas", czyli rozmowa z nominowanymi do Oscarów
Kadr z filmu "Ida" Pawła PawlikowskiegoFoto: Youtube/PISF

Ryszard Jaźwiński rozmawiał w studiu Trójki z twórcami polskich filmów: "Ida", "Joanna" i "Nasza klątwa" tuż po ogłoszeniu, że zostały nominowane do Oscarów.

Posłuchaj

"Mogło to spotkać i nas", czyli rozmowa z nominowanymi do Oscarów
+
Dodaj do playlisty
+

Niespodzianką była z pewnością nominacja dla Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego za zdjęcia do filmu "Ida". - To ogromny sukces Łukasza, ale nieskromnie powiem, że też i mój, bo to był mój pomysł, by Łukasz robił zdjęcia, kiedy Ryszard już nie mógł z nami pracować. Ta nominacja to fantastyczna niespodzianka - powiedziała Ewa Puszczyńska, producentka "Idy".

Oscary 2015 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Drugi producent filmu, Piotr Dzięcioł, skomentował nominację "Idy" w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". - Oczywiście liczyliśmy na tę nominację, ale jeśli przyjrzymy się liście nominowanych, to widzimy, że nie ma na niej szwedzkiego "Turysty", który był stuprocentowym faworytem do tej nominacji. Mogło to też spotkać i nas. Cieszymy się, że jesteśmy - mówił gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Do Oscarów nominowane zostały także dwa polskie krótkometrażowe filmy dokumentalne: "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz oraz "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego.

Film Tomasza Śliwińskiego opowiada historię samego reżysera i jego rodziny. - Wszystko zaczęło się gdy urodził się Leoś, nasz synek, który cierpi na rzadką chorobę - klątwę Ondyny. Polega ona na tym, że jak Leoś zasypia, to wyłącza oddech i musi być podłączany do respiratora. Film miał być zrobiony dla nas, na początku nie wiedzieliśmy, czy będziemy chcieli go komuś pokazać - tłumaczył w Trójce Tomasz Śliwiński i dodał, dlaczego kręcenie filmu było dla rodziny formą terapii.

Przeczytaj więcej o filmie "Nasza klątwa" >>>

"Joanna" Anety Kopacz jest z kolei filmem o autorce popularnego bloga "Chustka", młodej kobiecie, u której zdiagnozowano raka. Reżyserka przyznała w studiu Trójki, że zakochała się w bohaterce swojego filmu od momentu, gdy tylko dowiedziała się o jej istnieniu. - Zrobiłam więc film z wielką pasją, z pełnym zaangażowaniem. Teraz, gdy jeżdżę z tym filmem po świecie, widzę, że nie tylko ja się w niej zakochałam. Ludzie czerpią z tego filmu ogromną siłę - powiedziała Aneta Kopacz. W "Zapraszamy do Trójki" opowiadała też, dlaczego dla wielu film ten jest najważniejszym, jaki zobaczyli w swoim życiu.

Przeczytaj więcej o skomplikowanej procedurze wyboru filmów nominowanych do Oscarów >>>

***

Tytuł audycji : Zapraszamy do Trójki - popołudnie

Poprowadził: Ryszard Jaźwiński

Goście: Ewa Puszczyńska i Piotr Dzięcioł (producenci filmu "Ida"), Aneta Kopacz (reżyserka filmu "Joanna"), Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel (twórcy filmu "Nasza klątwa")

Data emisji: 15.01.2015
Godzina emisji: 16.15

(fbi/asz)

Polecane