Co znaczył w Polsce rok Karskiego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co znaczył w Polsce rok Karskiego?
Jan Karski. Fot. z książki Macieja Sadowskiego "Jan Karski. Fotobiografia", Wydawnictwo Veda

Mamy za sobą rok Jana Karskiego. Czy jego obchody zmieniły coś w postrzeganiu tej postaci w Polsce? Czy wiemy więcej o autorze "Tajnego państwa"?

Posłuchaj

Co znaczył w Polsce rok Karskiego? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jan Kozielewski znany jako Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas drugiej misji został złapany przez Gestapo i torturowany. Próbował popełnić samobójstwo, żeby nie wydać informacji, które posiadał.

Jan Karski - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Odbity przez nowosądecki oddział AK powrócił do pracy w Podziemiu. Przewiózł na zachód informacje dotyczące Holokaustu. Chciał losem Żydów zainteresować władze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Po wojnie osiadł w USA, gdzie został wykładowcą akademickim. Świat usłyszał ponownie jego nazwisko przy okazji gafy prezydenta Baracka Obamy, który, zapowiadając wręczenie Karskiemu medalu wolności, mówił o polskich obozach śmierci.

Pamięć o Janie Karskim pielęgnuje m.in. Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego. - Naszym pierwszym celem było uzyskanie medalu dla Jana Karskiego. I osiągnęliśmy to, gdy prezydent Barack Obama potwierdził, że Karski otrzyma Prezydencki Medal Wolności - wspomina Wanda Urbańska, prezydent Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

To jednak dopiero początek walki o pamięć Polaka. - Mamy bardzo ambitny cel, aby w każdej szkole czytano książkę Karskiego "Tajne państwo". To uniwersalna opowieść o odwadze i podejmowaniu decyzji - dodaje Urbańska.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

***

Tytuł reportażu: "Karski"

Autorki: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Magda Skawińska

Data emisji: 13.01.2015
Godzina emisji:
18.15

(ei,iwo)

Polecane