Od słów do prawdy o nas. Film, który ma szansę zmienić Polskę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od słów do prawdy o nas. Film, który ma szansę zmienić Polskę
Próba medialna spektaklu "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Od lewej: aktorzy Aleksandra Popławska jako Mała metalowa dziewczynka, Magdalena Kuta jako Halina, Danuta Szaflarska jako Osowiała staruszka na wózku inwalidzkim, Maria Maj jako Bożena, Rafał Maćkowiak jako Aktor i Agnieszka Podsiadlik jako PrezenteFoto: PAP/Paweł Kula

- Jest wielka próżnia i potrzeba literatury, a może również i kultury, która by w jakiś sposób opracowywała problem współczesnej polskości - mówi Dorota Masłowska.

Posłuchaj

Jak mówić dzisiaj o Polsce i Polakach? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

9 stycznia wchodzi do kin ekranizacja spektaklu będącego inscenizacją sztuki. Takie podwójne korzenie ma film "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny według tekstu Doroty Masłowskiej. Pisarka z pasją podsłuchuje i przetwarza slogany, za pomocą których porozumiewają się ludzie.
Tym razem Masłowska wzięła na warsztat próby opisania naszego zbiorowego doświadczenia: ideologię konsumpcjonizmu, jego groteskową nieprzystawalność z sytuacją finansową wielu rodzin, a także liberalizm obyczajowy zderzony z nacjonalistyczną opowieścią o niegdyś wszechpotężnej Polsce.
Jerzy Sosnowski zastanawia się, czy filmowa wersja "Między nami dobrze jest" może coś zmienić w rzeczywistości społecznej, obudzić kogoś i wpłynąć na świadomość odbiorców. - Ja w to wierzę i tego się mocno trzymam. Myślę, że może, bo i moją świadomość zmieniały spektakle - odpowiada reżyser Grzegorz Jarzyna. 
***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski

Goście: Dorota Masłowska (pisarka), Grzegorz Jarzyna (reżyser)

Data emisji: 8.01.2015

Godzina emisji: 21.08

(sm,iwo)

Polecane