Karaiby - raj na ziemi mimo wszystko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Chociaż to rejon świata dotknięty tragicznym trzęsieniem ziemi, podróżnik i filmowiec Krzysztof Szybiński zdecydowanie poleca Karaiby. A szczególnie Haiti, którego mieszkańcy są jedyni w swoim rodzaju.

Posłuchaj

Karaiby i nie tylko. Ludzie podróżujący z pasją podpowiadają, dokąd warto pojechać (Trójka na poważnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Trzęsienie ziemi na Haiti w 2010 roku (7 stopni w skali Richtera) miało swoje epicentrum w odległości ok. 25 km od stolicy - Port-au-Prince. Wstrząsy odczuwalne były także w Dominikanie (zajmującej wschodnią część wyspy Haiti), na Kubie, Jamajce, Bahamach oraz na Turks i Caicos. - Po trzęsieniu wybuchły epidemie i nie wiedziałem, czego się spodziewać, jadąc tam 4 lata po wydarzeniach. Wróciłem jednak zachwycony Haiti. Widziałem dotąd około 100 krajów, ale to jest pierwszy, w którym zetknąłem się z tym, że ludzie nie zwracają uwagi na obcych. Byłem tam z żoną, a w całej okolicy była w sumie czwórka białych. I kiedy szliśmy przez bazar, nikt nie zwracał na nas uwagi. Do tego brak żebraniny, nachalnego wtykania rzeczy do sprzedaży, a w twarzach tamtejszych ludzi widać godność. I oni mówią, co myślą - opowiadał  Krzysztof Szybiński.

Także pisarka i publicystka Elżbieta Królikowska-Avis poleca odwiedzić Karaiby. - Znam 9 wysepek karaibskich, głównie Małe Antyle. Bardzo mnie one zawsze intrygowały ze względu na rozmaite tło kulturowe. Kiedy przemierzałam statkiem Małe Antyle, od Trynidadu i Tobago aż do Martyniki i Gwadelupy, każde miejsce było fascynujące ze względu na przeplatające się kultury postkolonialne. Bo na przykład na Saint Martin wysiadamy i widzimy napisy holenderskie, a kiedy pojedziemy w głąb wyspy, trafiamy na część francuską - opowiadała.

W zdecydowanie mniej poważnym wydaniu "Trójki na poważnie" odwiedziliśmy wiele ciekawych zakątków świata, a nasi goście opowiadali o przygodach, które ich tam spotkały.

***

Tytuł audycji: Trójka na poważnie

Prowadził: Wojciech Reszczyński

Goście: Elżbieta Królikowska-Avis (pisarka, publicystka, tłumaczka), Krzysztof Szybiński (podróżnik, filmowiec, wychowawca pracujący m.in. z młodzieżą niepełnosprawną)

Data emisji: 31.12.2014

Godzina emisji: 0.07

(ei,iwo)

Polecane