Hans Christian Andersen - ponownie odkryty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hans Christian Andersen - ponownie odkryty
"Dzienniki" Hansa Christiana Andersena. Ich pierwsze w Polsce tłumaczenie przynosi ciekawy obraz autora i jego związków z kulturą dziewiętnastowiecznej Europy. Na zdjęciu pisarz w 1869 rokuFoto: Thora Hallager/Wikipedia/domena publiczna

Hans Christian Andersen prowadził dziennik od 20 roku życia. Z 4500 stron druku autorka przekładu, Bogusława Sochańska, wybrała ponad siedemset.

Posłuchaj

Hans Christian Andersen - ponownie odkryty (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

O tym, że Andersen jest jednym z największych twórców światowej literatury, wiemy głównie po lekturze trzytomowego zbioru jego "Baśni i opowieści", również w tłumaczeniu Sochańskiej. A "Dzienniki"? Są fascynujące.

Osobowość Andersena widzimy w wielu wymiarach: empatia i egocentryzm, upór i nadwrażliwość. - Andersen pisał dzienniki 50 lat. Ja tłumaczyłam je przez 4 lata - opowiada autorka przekładu. - Moje szczególne szczęście polegało na tym, że Andersen nie do końca był u nas rozpoznany. Miałam wyjątkową szansę podjęcia próby pokazania go prawdziwego. Przede wszystkim poprzez przekład "Baśni". W dawnym przekładzie był on pozbawiony wielu smaczków - dodaje Bogusława Sochańska.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Bogusława Sochańska

Data emisji: 29.12.2014
Godzina emisji: 21.07

(mp, ei)

Polecane